Trumpov neamerički kapitalizam
Joseph E Stiglitz/ AUTOR!!!!
Predsjednik Donald Trump tvrdi da bi izbor “socijalističkih” demokrata doveo Sjedinjene Države na put da postanu Venecuela ili Kuba. No, Trumpovi vlastiti postupci, kao što je često slučaj, u suprotnosti su s onim što on govori i za što se navodno zalaže njegova Republikanska stranka. Daleko od toga da i dalje zagovara kapitalizam i slobodno poduzetništvo, Trumpova Republikanska stranka više ne podržava ni jedno ni drugo.
Ono što je odlikovalo kapitalizam američkog stila je strogo privatno vlasništvo nad firmama. U kapitalizmu kineskog i ruskog tipa, vlada posjeduje naizgled obične tvrtke putem korumpiranih aranžmana koji u konačnici služe političkim vođama i njihovim pajdašima - sustav koji ima malo veze s vrstom gospodarstva koja se proučava na uvodnom tečaju ekonomije. Ali sada su SAD na istom putu kao Rusija i Kina.
Dugo sam tvrdio da postoji više prostora za vladinu intervenciju u američkom gospodarstvu putem industrijske politike, te da je regulacija potrebna u mnogim područjima kako bi se uskladili privatni interesi i javno dobro. Ali oduvijek sam tvrdio da takve intervencije moraju biti institucionalizirane, slijedeći neosobne, transparentne procese koji izbjegavaju čak i privid političkog favoriziranja.
Republikanska stranka je, nasuprot tome, prešutno podržala Trumpov grubi kapitalizam, model koji se nimalo ne razlikuje od tržišne ekonomije zasnovane na pravilima koju su konzervativci nekada podržavali. Stoga nije iznenađenje - ali je veoma zabrinjavajuće - da Trumpova administracija navodno vodi razgovore koji bi mogli dovesti do toga da kompanije za vještačku inteligenciju Anthropic, OpenAI i druge “dobrovoljno” ustupe “udjele vladi”, baš kao što je Putin “dobrovoljno” dobio podršku od ruskih oligarha.
Od Rusije i Kine do Saudijske Arabije (gdje su bogate elite bile pritvorene u Ritz-Carltonu u Rijadu tri mjeseca 2017-18. godine, sve dok nisu predali dovoljne udjele u svojim posjedima), poslovni ljudi su naučili da ne izazivaju vladu. Osnivač Alibabe Jack Ma i bivši ruski oligarsi poput Mihaila Hodorkovskog i Borisa Berezovskog mogu posvjedočiti o tome.
Trump možda neće ići do istih krajnosti kao Putin ili Xi, ali njegov osnovni pristup je isti. Tretman njegove administracije prema Anthropicu podsjeća na to kako se kineska vlada ponijela s Maom kada se usudio kritizirati regulatore. Nakon što je ranije ovog mjeseca iznenada uvela zabranu izvoza najnaprednijih Anthropicovih alata, administracija održava nove “rasprave”, vjerojatno kako bi iznudila dodatne ustupke od najbrže rastućeg laboratorija za umjetnu inteligenciju u zemlji.
Administracija je već prošlog kolovoza poduzela odlučne korake u tom smjeru, kada je zahtijevala da Nvidia i AMD daju američkoj vladi 15%-ni udio u prodaji Kini u zamjenu za ukidanje zabrana izvoza. U ovom slučaju, Trump je otvoreno mijenjao nacionalnu sigurnost (navodno opravdanje zabrana) za nekoliko milijardi dolara iznuđenih prihoda. Manje od dva tjedna kasnije, Intel je “dobrovoljno” dao vladi 10%-ni udio u zamjenu za financijsku potporu koju je već trebao dobiti prema Zakonu o čipovima i nauci (CHIPS and Science Act), donesenom 2022. godine.
U međuvremenu, kao odgovor na rastuću javnu potražnju za nekom vrstom regulacije umjetne inteligencije, Trump je nedavno potpisao izvršnu uredbu kojom se od programera AI zahtijeva da se podvrgnu regulaciji u ograničenim kontekstima. Međutim, tekst dokumenta jasno odražava utjecaj tehnoloških oligarha poput Marka Zuckerberga i Elona Muska. Naprimjer, izričito navodi: “Ništa u ovom odjeljku se ne smije tumačiti kao odobravanje stvaranja obaveznog državnog zahtjeva za licenciranje, prethodno odobrenje ili izdavanje dozvola za razvoj, objavljivanje, puštanje ili distribuciju novih modela vještačke inteligencije, uključujući i najnaprednije modele.”
Zvaničnici administracije tvrde da će ovi potezi ka državnom kapitalizmu osigurati da svi imaju koristi od AI. Ali da je to zaista bio cilj, podržali bi poreze na korporativnu dobit, koji postoje kako bi se osiguralo da se koristi od ekonomske aktivnosti dijele, prepoznajući činjenicu da su i same korporacije imale koristi od javnih dobara. Umjesto toga, ova administracija je potkopala oporezivanje korporacija. Sedamdesetih godina prošlog stoljeća porezi na korporativnu dobit generirali su prihode od 2,6% BDP-a, dok danas prikupljaju samo polovinu toga iako je udio korporativne dobiti u BDP-u gotovo udvostručen.
U svakom slučaju, za svakoga ko misli da Trump i njegovi pajdaši djeluju iz brige za prosječnog Amerikanca, imam most u Brooklynu koji vam mogu prodati. Ovo je najkorumpiranija administracija u povijesti SAD-a - za red veličine. Ništa što ova vlada radi nije pošteno. Svaki udio koji preuzme u privatnom sektoru potaknut je favoriziranjem ili osobnim ulaganjima visokih dužnosnika, a ekonomske distorzije koje iz toga proizlaze samo će se nastaviti gomilati.
Ova vrsta kapitalizma Republikanske stranke ima dalekosežne posljedice. Prvo, i što je najvažnije, ona potkopava demokratiju, sve nas više približavajući oligarhiji, gdje politički povezane elite određuju politiku. Drugo, ona također potkopava američki prosperitet. Ključni uvid iz moderne ekonomije i ekonomske historije je da su snažne institucije, uključujući vladavinu prava, neophodne za postizanje održivog poboljšanja životnog standarda.
Trumpovo nasilništvo je antiteza institucionalnim temeljima na kojima je izgrađena američka ekonomija. Pobjednici u novoj oligarhijskoj konkurenciji nisu oni koji proizvode najbolje proizvode ili su najinovativniji (u pogledu AI, čini se da taj naslov trenutno pripada Anthropicu). Naprotiv, to su oni koji su najmanje principijelni i najbolji u laskanju ludom kralju. Da li je ikoga iznenadilo što je Sam Altman, izvršni direktor OpenAI-a, propadajućeg konkurenta kompanije Anthropic, prvi predložio ideju državnih dionica Trumpovoj administraciji?
Vlada ima legitimne razloge i da promoviše nove industrije i da reguliše one kod kojih bi privatni interesi mogli biti u suprotnosti sa javnim interesom - što je očigledan slučaj sa vještačkom inteligencijom. Ali te intervencije na tržištu moraju biti u skladu sa vladavinom prava i podložne nadzoru nezavisnih institucija, a ne da se provode kroz neprozirne, ad hoc dogovore sa samima sobom.
S Trumpom na čelu, Amerika je osuđena da se pridruži svim ostalim zemljama koje pate od klijentelističkog kapitalizma, umjesto onima koje su pokazale kako izgleda uspješna industrijska strategija. Njena ekonomija, demokratija i nacionalna sigurnost žrtvuju se kako bi se zadovoljila bezgranična pohlepa Trumpa i njegovih laskavaca.
(Autor je nobelovac iz
ekonomije, bivši je glavni
ekonomist Svjetske banke,
bivši predsjednik Vijeća
ekonomskih savjetnika
američkog predsjednika,
univerzitetski profesor na
Univerzitetu Columbia i
autor, između ostalog, knjige “Put do slobode: Ekonomija i
dobro društvo”, W. W. Norton & Company, Allen Lane, 2024)