(VIDEO) Prestali ste jesti slatko? Evo šta se tačno dešava s vašim tijelom

Promjene su nevjerovatne/Pexels

Promjene su nevjerovatne/Pexels

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iako nutricionisti upozoravaju da bi šećer trebao činiti najviše 10 posto dnevnog unosa kalorija, većina nas taj savjet redovito zanemaruje. Šećer se, naime, krije u brojnim prehrambenim proizvodima u kojima ga ne bismo očekivali – od BBQ umaka i voćnih sokova do granole i aromatiziranih kafa. Upravo zato mnogi sve češće odlučuju izbaciti šećer iz prehrane, a učinci tog poteza mogu se osjetiti već unutar samo 15 dana.

Da bi prikazala što se tačno događa u tijelu tokom tog razdoblja, platforma Wellness Wise objavila je simulaciju na YouTubeu koja dan po dan prati promjene izazvane potpunim prekidom unosa šećera.

Prvi dani bez šećera: glavobolje, razdražljivost i umor

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tokom prvih nekoliko dana nakon prestanka konzumacije šećera, tijelo prolazi kroz svojevrsnu "krizu". Moguće je da se osjećate razdražljivo, iscrpljeno, a česte su i glavobolje. Sve su to simptomi naglog prekida unosa šećera, kojeg mozak dotad koristi kao primarni izvor energije.

No, već do kraja prve sedmice dolazi do stabilizacije nivoa energije, a mnogi primjećuju i poboljšanje izgleda kože te opći osjećaj veće mentalne bistrine.

Druga sedmica: reset nepca i brisanje želje za slatkim

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako simulacija otkriva, druga sedmica bez šećera donosi prave pozitivne preokrete.

"Nepce se resetira, a prirodne namirnice počinju imati intenzivniji i slađi okus", navodi se u videu. Osim toga, postepeno se gubi stalna žudnja za slatkim.

Dodatna prednost je i to što tijelo, bez redovnog unosa šećera, počinje koristiti masne zalihe kao izvor energije, što dovodi do gubitka tjelesne mase. Simulacija ističe i druge pozitivne učinke: "Manje nadutosti, zategnutija koža, bolja fizička izdržljivost i performanse."

Dodatne koristi: zdravije srce i manji rizik od mentalnih bolesti

Prema portalu EatingWell, prestanak unosa dodanih šećera (ne prirodnih šećera ili ukupnih ugljikohidrata) može imati širok spektar koristi, uključujući mentalno zdravlje i srčanožilni sistem.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Istraživanja sugeriraju da prehrana bogata šećerom može povećati rizik od depresije, tjeskobe i drugih mentalnih poremećaja. Ovo se povezuje s upalom mozga koju uzrokuje visok glikemijski indeks šećera.

Također, osobe koje unose više šećera izložene su većem riziku od kardiovaskularnih bolesti, uključujući visoki krvni pritisak, upale i povećan nivo štetnih masnoća u krvi, koje jetra pojačano izbacuje u krvotok kao odgovor na unos rafiniranih šećera.

Iako se prestanak konzumacije šećera može činiti kao izazov, rezultati koje donosi već nakon 15 dana – kako fizički, tako i psihički – pokazuju da se trud itekako isplati. Osim što ćete se osjećati bolje, potencijalno ćete smanjiti rizik od ozbiljnih hroničnih bolesti te osnažiti svoje tijelo i um za budućnost.