(VIDEO) Rast cijena voća i povrća u BiH: Kupci ogorčeni, trgovci trljaju ruke, a proizvođači nemoćni
Cijene voća i povrća na sarajevskim pijacama variraju od tezge do tezge, a zavise i od toga da li se u nabavku ide na veće ili manje pijace. “Skupo - sve je skupo”, govore kupci i odmahuju rukom. Kažu, “kila je davno zaboravljena, kupi se pokoji komad”.
Zimnica izumire
Gotovo svuda su skočile cijene paprike roge i krastavaca. Kilogram paprike košta od tri do 4,50 KM, dok cijena kilograma krastavaca ide i do pet KM. Kilogram paradajza je između četiri i pet KM, luka 2,50 KM. Krompir drži cijenu cijele sezone i košta 2,50 KM.
Kilogram šljiva je, uglavnom, tri KM, može se naći i jeftinije, kruške su od tri do pet KM, grožđe između tri i pet, kilogram mandarina tri marke. Ove godine su visoke temperature ubrzale rast voća i povrća u našoj zemlji, pa je sve domaće ranije stiglo na štandove.
- Mnogo ranije je došlo povrće, tako da će prije i otići. Evo, moj kraj je prepoznatljiv po plasteničkoj proizvodnji, prvenstveno paprike, krastavaca, ali i ostaloga. Mi više berbe nemamo što se tiče paprika i krastavaca. Sad mogu reći cijena tri, četiri, pet KM, ali mi ne možemo ništa ponuditi. Prije mjesec je naša paprika bila marku, pa i malo jače, za ajvare i kiseljenje, krastavac sitni između dvije, dvije i po marke, to su cijene za proizvođača. Ne mogu govoriti o cijenama preprodavaca, kolike su njihove marže i zarade, govori nam Darko Ilić, predsjednik Udruženja povrtara Republike Srpske, i dodaje da poljoprivredni proizvođači ovih dana skidaju najlone sa plastenika, pripremaju se za narednu sezonu.
- Mi više nemamo šta ubrati. Znači, ovo sada što dolazi, to je 90 posto uvozna roba. Trenutno se paprika najviše uvozi iz Albanije, u marketima je oko četiri KM, kaže.Spremanje ajvara, turšije, kiselog kupusa, krastavaca, paprike i raznih džemova mnoge vraća u djetinjstvo, pa iako priprema traje duže, trud se isplati, jer se cijelu zimu uživa u ukusnoj domaćoj zimnici. Međutim, svake godine, pa i ove, sve je manje onih koji će je spremati, jer je sve skuplje. Zimnicu spremaju uglavnom oni koji imaju svoje povrće i voće.
- Zimnica će vremenom iščeznuti kod nas, jer nam je skoro cijelu godinu dostupna i paprika i paradajz i krastavac i sve ostalo. Nekad se povrće konzumiralo kao sezonsko, tada se i kiselilo, pa trošilo dok opet ne stigne naše povrće. Kad smo mi prije u januaru i februaru uzimali papriku?! Danas to kupujemo tako normalno i niko ne postavlja pitanje što će ona biti u drugom, trećem mjesecu pet maraka po kilogramu, govori Ilić.
Poljoprivredni proizvođači tvrde da od njive do trpeze cijene voća i povrća narastu i do tri puta.
Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH, kaže da se velike marže lupaju i da trgovci zarađuju nenormalno puno na tuđoj muci.
280 miliona uvoza
- A to nije dobro. Cijene diktira i uvozni lobi. Mi imamo vrlo malu proizvodnju. Evo, ove godine domaća proizvodnja nije zadovoljila ni 20% potreba države. Znači, sve ostalo je uvoz. Kad je najbolje, mi ne proizvedemo ni 30%. Naši proizvođači ni s jednim zarezom ne učestvuju u diktiranju cijena. A da je poskupjelo - jeste, da li je opravdano ovoliko poskupljenje ili nije, nisam baš siguran, kaže Bićo.
U BiH je za osam mjeseci ove godine uvezeno voća i povrća u vrijednosti od gotovo 280 miliona KM. A nismo uvozili samo banane i agrume, nego i jabuke i kruške. Iznenađuje i da je u BiH stiglo krompira u vrijednosti većoj od 22 miliona KM. Uvozili smo i paradajz, crveni i bijeli luk. Dok je kupus u BiH stizao, uglavnom iz Albanije, mrkva je dominantno dolazila iz susjedne Srbije.