Većina suplemenata nije vrijedna vašeg novca ali ovaj jeste

Važno je znati pojedinosti o suplementima koje planirate uzimati/Pexels/

Ilustracija/ Pexels

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dodaci prehrani postali su popularni zahvaljujući društvenim mrežama, no većina njihovih navodnih koristi nije podržana čvrstim naučnim dokazima. Ipak, postoji jedan izuzetak – psyllium, koji je, prema riječima dr. Trishe Pasriche, zasluženo stekao reputaciju jednog od najkorisnijih dodataka prehrani, kako je napisala u kolumni za Washington Post.

Psyllium, ili ljuskica sjemena biljke Plantago ovata (indijski trputac), bogat je topljivim vlaknima i prepun jedinstvenih svojstava. Ova vlakna, posebno molekula arabinoksilan, u kontaktu s vodom formiraju gel koji pomaže u pretvaranju holesterola u žučne kiseline dok prolazi kroz probavni trakt. U debelom crijevu psyllium djeluje kao prebiotik, potičući proizvodnju korisnih metabolita poput kratkolančanih masnih kiselina.

Višestruke zdravstvene koristi psylliuma

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Brojne naučne studije potvrdile su da psyllium nadmašuje druge vrste vlakana u smanjenju rizika od kardiovaskularnih, metaboličkih i gastrointestinalnih bolesti. Evo nekih ključnih koristi:

Zdravlje srca: Psyllium pomaže snižavanju nivoa LDL holesterola, tzv. lošeg holesterola, tako što zarobljava žučne kiseline u svom gelu. Jetra tada koristi holesterol za proizvodnju novih žučnih kiselina, što smanjuje njegovu ukupnu količinu u krvi. Prema metaanalizi iz 2018. godine, svakodnevni unos 10 grama psylliuma tokom tri sedmice smanjio je LDL holesterol za prosječno 13 mg/dL.

Kontrola apetita i nivoa šećera u krvi: Gel koji psyllium stvara usporava apsorpciju glukoze, smanjujući nagle skokove šećera u krvi i produžujući osjećaj sitosti. Studije pokazuju da dnevna doza od najmanje 10 grama može poboljšati nivo hemoglobina A1C, ključnog pokazatelja kontrole šećera u krvi.

Zdravlje crijeva: Psyllium može ublažiti i zatvor i proljev. Njegov gel privlači vodu, povećavajući volumen stolice kod zatvora, dok istovremeno upija višak vode kod proljeva. Također štiti od upala i podstiče rast korisnih bakterija u crijevima.

Kako uzimati psyllium?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Preporučena dnevna doza psylliuma je između 10 i 15 grama, što odgovara dvije kašičice praha. Važno je započeti s manjim dozama i postupno ih povećavati kako bi se organizam prilagodio. Psyllium treba konzumirati s dovoljnom količinom tekućine – najmanje osam čaša vode po porciji.

Psyllium se smatra sigurnim, ali može izazvati nadutost, gasove ili rjeđu stolicu, posebno pri većim dozama. Ovi simptomi obično nestaju kako se tijelo privikava. Rijetki su slučajevi alergije na psyllium, pa se preporučuje konsultacija s ljekarom prije uvođenja novog suplementa.

Psyllium je jednostavna, pristupačna i dokazana intervencija s brojnim zdravstvenim prednostima. Za one koji traže način da poboljšaju svoju ishranu i zdravlje, psyllium može biti ključni saveznik.