Paradajz nije uvijek zdrav: Ako patite od ovih bolesti, izbacite ga iz ishrane

paradajza ilustracija/

Izgleda bezazleno, ali nije/Ilustracija

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iako je paradajz izuzetno zdrav i koristan, važno je znati kako i kada ga konzumirati.

Zahvaljujući visokom sadržaju likopena, antioksidansa koji mu daje crvenu boju, paradajz pomaže u snižavanju lošeg holesterola i poboljšava zdravlje srca i krvnih sudova.

Istovremeno, zbog obilja vlakana i vode, blagotvorno djeluje na probavni sistem, ubrzava metabolizam i pomaže u sagorjevanju masnoća, što ga čini idealnim saveznikom u borbi protiv viška kilograma.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pored toga, paradajz hidrira organizam, osvježava, podstiče rad crijeva i izbacivanje toksina. Mnogi nutricionisti ga preporučuju kao dio svakodnevne ishrane jer doprinosi jačanju imuniteta i opštem osjećaju lakoće i vitalnosti.

Ipak, uprkos svemu tome, paradajz nije preporučljiv za svakoga. Zbog svoje prirodne kiselosti, može izazvati probleme kod osoba koje pate od gastritisa, čira na želucu ili refluksa, jer iritira sluzokožu i podstiče lučenje želudačne kiseline.

Također, kod osjetljivih osoba može izazvati alergijske reakcije, a osobama sa bubrežnim tegobama ne preporučuje se zbog visokog sadržaja kalijuma koji može opteretiti bubrege.

Iako je paradajz izuzetno zdrav i koristan, važno je znati kako i kada ga konzumirati. Umjerenost, kao i slušanje signala sopstvenog tijela, najbolji su vodiči kada je ova moćna biljka u pitanju, piše Informer.