Jeste li čuli za "prdeću šetnju": Nije šala - ovaj trend polako osvaja svijet

Iako zvuči kao internetska šala, trend poznat kao "fart walk" ili "prdeća šetnja" utemeljen je na stoljetnim praksama i sada dobiva naučnu potvrdu. Termin je popularizirala Mairlyn Smith, 70-godišnja kanadska autorica i zagovornica zdravlja crijeva, koja je na društvenim mrežama podijelila kako ona i njen suprug već više od decenije praktikuju večernje šetnje nakon obroka.
Njihova prehrana bogata vlaknima često je uzrokovala nadutost i plinove, a lagana šetnja pokazala se kao savršeno rješenje za ublažavanje nelagode.
- Šetali smo, uslijedili su vjetrovi i tako je rođena legendarna "fart walk", objasnila je Smith u viralnoj objavi.
Njen iskren i duhovit pristup rezonirao je s milionima, pretvarajući ličnu rutinu u globalni wellness fenomen koji nije samo prolazni hir, već praksa poznata u mnogim kulturama, poput talijanske "la passeggiate" ili indijske "shatpavali".
Ključ je u poticanju peristaltike, odnosno ritmičkih kontrakcija mišića crijeva koje pomiču hranu, tekućinu i plinove kroz probavni sistem.
Dr. Tim Tiutan, specijalist interne medicine u centru Memorial Sloan Kettering, objašnjava da lagano kretanje nakon jela stimulira pokretljivost crijeva, čime se smanjuje rizik od zatvora i nakupljanja plinova koji uzrokuju bolnu nadutost.
Gastroenterolozi dijele ovo mišljenje, ističući da hodanje povećava protok krvi u probavne organe i smanjuje stres, koji je čest okidač probavnih smetnji. Dr. Lisa Ganjhu s NYU Langone Health centra dodaje da je ispuštanje vjetrova siguran znak da se zrak uspješno kreće kroz gastrointestinalni trakt, što donosi olakšanje od bolova i pritiska u trbuhu.
Osim očitih probavnih prednosti, šetnja nakon obroka ima značajan uticaj na metaboličko zdravlje. Naime, kada konzumiramo ugljikohidrate, tijelo ih razgrađuje u glukozu koja ulazi u krvotok. Hodanje aktivira velike mišićne skupine, poput onih u nogama i stražnjici, koje za svoj rad koriste upravo tu glukozu iz krvi.
Time se prirodno smanjuje razina šećera u krvi i sprječavaju se nagli skokovi koji, dugoročno gledano, mogu oštetiti krvne žile i povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2. Da bi se postigao maksimalan učinak, ključan je tajming. Dr. Christopher Damman, gastroenterolog sa Univerziteta u Washingtonu, savjetuje da se u šetnju krene unutar sat vremena nakon jela, jer se tako "hvata" vrhunac nivoa šećera u krvi.
Koristi sežu i dalje od probave i metabolizma. Iako "fart walk" nije intenzivan trening, dosljedno praktikovanje doprinosi sagorijevanju kalorija i pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine, što je potvrdila i jedna japanska studija koja je pokazala veći gubitak kilograma kod osoba koje su šetale neposredno nakon obroka, prenosi Ordinacija.hr.
Također, podržava se i kardiovaskularno zdravlje jer hodanje ubrzava rad srca i poboljšava cirkulaciju. Na kraju, ova navika može poboljšati i kvalitetu sna. Regulisanjem probave i nivoa šećera u krvi, tijelo se lakše opušta i priprema za noćni odmor, a oslobađanje endorfina tokom šetnje popravlja raspoloženje te smanjuje stres i tjeskobu.
Kako praktikovati "fart walk"?
Stručnjaci savjetuju da šetnja traje između 5 i 20 minuta, zavisno o tome kako se osjećate. Idealno vrijeme je unutar 60 do 90 minuta nakon obroka. Tempo bi trebao biti lagan do umjeren, dovoljan da potakne probavu, ali ne toliko intenzivan da ometa probavni proces preusmjeravanjem krvi u mišiće. Najvažnije je slušati svoje tijelo i pronaći ritam koji vam najviše odgovara.
Medicinski konsenzus je jasan: uprkos šaljivom imenu, "fart walk" je daleko od šale. To je besplatna, jednostavna i iznimno učinkovita navika koju svatko može usvojiti za poboljšanje cjelokupnog zdravlja. U svijetu komplikovanih i često skupih wellness trendova, ova jednostavna šetnja ističe se kao moćan alat za dugoročno zdravlje, dostupan svima, korak po korak.