Jedna od tajni dugovječnosti - biti mršav ili biti u formi? Naučnici imaju odgovor

Jedna od tajni dugovječnosti/
Jedna od tajni dugovječnosti
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Biti u formi je bolje nego biti mršav, zaključak je najopsežnijeg istraživanja do sada kojim se proučavalo međudjelovanje aerobne kondicije, indeksa tjelesne mase (ITM) i dugovječnosti. Iako nam nije mrska pomisao manekensko vretenastog izgleda, sa zdravstvenog stajališta ova je velika analiza pokazala potpuno suprotno. Drugim riječima, ako u toliko željenu mršavost ne dodamo formu, prema spomenutom istraživanju, utrostručujemo rizik od preuranjene smrti. Štoviše, još jedan od zaključaka studije objavljene u British Journal of Sports Medicine je da pretile osobe koje su tjelesno aktivne, imaju oko 50 posto manju vjerojatnost prerane smrti u usporedbi s osobama normalne težine, ali niske kondicije. Iz svega je logično zaključiti da je za zdrav život, tjelesna aktivnost od iznimno velike važnosti odnosno, dobra je kondicija u kontekstu zdravlja i dugovječnosti čak i važnija od tjelesne mase.

Važnost dobre kondicije

Posljednje je posebno zaintrigiralo naučnike budući da je pretilost povezana s većim rizicima od dijabetesa, bolesti srca i drugih stanja, međutim, novija istraživanja očito sugeriraju da kondicija može značajno ublažiti te rizike, bez obzira na tjelesnu masu pojedinca. Primjerice, pregled iz 2021. pokazao je da sama početna predanost vježbanju smanjuje rizik od prerane smrti za 30 posto. Štoviše, čak i bez gubitka kilograma korist se pokazala dvostruko većom od one postignute samo uz dijetni režim, prenosi jutarnji.hr.

Korelacija smrtnosti i loše kondicije

Kako bi opravdali pretpostavke, naučnici su pregledali 20 studija s oko 400.000 ispitanika srednje i starije dobi iz cijelog svijeta, od kojih su 30 posto bile žene. Koristeći objektivne mjere poput kardiovaskularnih stres-testova, procijenili su razine kondicije sudionika i pratili ishode smrtnosti tijekom dva desetljeća. Rezultati su pokazali da je pretilost povezana s povećanim rizicima smrtnosti, osobito kod osoba s lošom kondicijom. Ove su žene imale tri puta veću vjerojatnost od prerane smrti u odnosu na žene koje su bile aerobno aktivne i normalne tjelesne mase. Međutim, niska je kondicija neovisno udvostručila rizik od prerane smrti, čak i kod onih s normalnim ITM-om. Ovo naglašava, ističu naučnici, da aerobna kondicija značajno smanjuje rizike smrtnosti povezane s pretilošću.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

‘Okej‘ je potrčati za tramvajem

Ohrabrujuće je ipak to što studija pokazuje da umjerena poboljšanja kondicije mogu dovesti do značajnih zdravstvenih koristi. Pa tako za one koji nisu nimalo tjelesno aktivni, samo malo pomicanje s takozvane mrtve točke može značajno pridonijeti zdravlju. Dakle, od nekoga tko se ne sjeća kad je zadnji put potrčao za tramvajem ili išao pješice s posla, utješna je vijest da će samo mala žustra šetnja pomoći u očuvanju zdravlja. Ključ je naravno u dosljednosti koja nesumnjivo transformira zdravstvene ishode svakoga od nas pa neka ta žustra šetnja postane i vaša rutina koje se ne odričete, makar sjekire padale s neba.