Zvuči banalno, ali pomaže

Uzrok svake druge smrti u BiH su kardiovaskularne bolesti, dok je infarkt na vrhu liste smrtnosti. U FBiH od infarkta u 2022. godini umrlo je 10.449 ljudi, dok je u Republici Srpskoj taj broj iznosio 5.531. A od pet vodećih uzroka smrti u FBiH u 2023. godini, tri su vezani za bolesti srca.
Poslije ovakvih crnih podataka, koga drugog pozvati u novu epizodu podcasta (Ne)poznato o ljudskom tijelu, nego kardiologa. Dr. Edin Begić kaže da nije loše biti ljekar, mada je taj posao naporan, a biti specijalista kardiologije je znamenito.
Ključ svega je ono što naslijedimo i na te stvari čovjek ne može puno da utiče, ali ono što može da uradi je da uspori, pa čak i spriječi pojavu nekih oboljena. Dr. Begić nam je otkrio i koje su to četiri, naizgled, banalne stvari koje sprečavaju srčani udar.
Je li realno da se jedan doktor može posvetiti svakom pacijentu, od njih 50 koliko mu u toku jednog radnog dana dođe, ako pacijentu treba 30 minuta da se smiri kako bi mu se samo izmjerio pritisak? Trebamo li se čuditi nepovjerenju koje pacijenti imaju u ljekare? Odgovor na sve je, NE.
Kada se ugrađuje stent, šta je angina pektoris, boli li srce, slušajte i gledajte ove nedjelje u 21 sat na www.oslobodjenje.ba te na platformama YouTube, YouTube Audio, Apple Podcasts, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM.
Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu podcasta (Ne)poznato o ljudskom tijelu, u kojoj smo razgovarali sa dr. Goranom Krstović, pogledajte je OVDJE.