Studija: Uznemirujuće količine arsena i olova su prisutne u tamponima

jsag sgdl/
Prosječna žena će tokom svog reproduktivnog života koristiti oko 11.000 tampona, uložaka, dnevnih uložaka i drugih menstrualnih proizvoda, tvrde stručnjaci. Ali šta ako neki od tih proizvoda sadrže teške metale ili potencijalno toksične hemikalije povezane s hroničnim bolestima i problemima reproduktivnog i razvojnog zdravlja?
Istraživanja su pokazala da tamponi i drugi menstrualni proizvodi mogu sadržavati hemikalije kao što su perfluoroalkilne i polifluoroalkilne supstance (PFAS), plastifikatore poznate kao ftalati i isparljive organske spojeve (VOC) koji se emituju kao gas ili mirisi iz mnogih potrošačkih proizvoda. Ove hemijske grupe mogu narušiti endokrini sistem tijela, koji reguliše seksualni razvoj, metabolizam, šećer u krvi, raspoloženje, san i još mnogo toga.
Nedavna pilot studija je otkrila arsen i olovo u organskim i neorganskim tamponima. Iako su nivoi bili niski, prema američkoj Agenciji za zaštitu okoliša, ne postoji siguran nivo izloženosti olovu. Iako studija nije mogla utvrditi da li teški metali mogu preći iz tampona u tijelo, ovo otkriće izaziva zabrinutost. "Ne želim da ljudi paniče, ali je važno da budu svjesni da su teški metali pronađeni u ovim menstrualnim proizvodima," rekla je autorica studije, dr. Kathrin Schilling.
Vaginalno tkivo je propusnije od drugih dijelova tijela, pa ako studije pokažu da teški metali ili hemikalije prelaze iz menstrualnih proizvoda u tijelo, to bi mogao biti značajan problem, rekla je dr. Anna Pollack. "Međutim, trenutno nema razloga za strah od korištenja menstrualnih proizvoda," dodala je.
Schilling i njen tim testirali su 30 tampona iz 14 brendova kupljenih u SAD-u, Velikoj Britaniji i Grčkoj. Analizirali su 16 teških metala, uključujući arsen, olovo i živa. Organski tamponi su sadržavali više arsena, dok su neorganski tamponi imali više olova. "Prosječna koncentracija olova u tamponima bila je oko 10 puta veća od maksimalnih dozvoljenih nivoa u vodi za piće," rekla je Schilling, naglašavajući da arsen ne bi trebao biti prisutan u tamponima.
Kako su ovi teški metali dospjeli u tampone? Većina tampona je napravljena od pamuka ili mješavine pamuka i rajona, a biljke mogu lako apsorbirati metale iz tla, vode i zraka tokom rasta.
Ftalati su otkriveni u higijenskim ulošcima, dnevnim ulošcima i tamponima. Ftalati su povezani s reproduktivnim problemima, kao što su genitalne malformacije i niži broj spermatozoida kod muškaraca. PFAS i ftalati također su povezani s ranim menarhom kod tinejdžerki.
Iako prisustvo hemikalije ne znači nužno rizik, preporučuje se oprez. Tamponi se ne bi trebali koristiti duže od osam sati zbog rizika od toksičnog šok sindroma. Također, preporučuje se pranje ruku prije i nakon umetanja tampona i korištenje tampona s najnižom mogućom upijajućom moći.
Ako osjetite nelagodu, bol ili neobične simptome poput neuobičajenog iscjetka prilikom korištenja tampona, odmah prekinite njihovu upotrebu i obratite se svom ljekaru, piše CNN.