Ostajemo bez sata sna: Kako pomjeranje kazaljke utiče na zdravlje?

Svake godine krajem marta susrećemo se s pomicanjem kazaljki na satu unaprijed - prelazimo na ljetno računanje vremena. Iako nam ova promjena donosi duže večeri, krade nam sat sna, što može imati značajan uticaj na naš organizam. To remeti naš unutrašnji sat, odnosno cirkadijalni ritam, odgovoran za regulaciju ciklusa spavanja i budnosti, ali i drugih tjelesnih funkcija. Posljedice? Proljetni umor, pospanost, poteškoće s koncentracijom, pa čak i povećan rizik od zdravstvenih problema. Slično se događa i najesen, kada se vraćamo na standardno vrijeme.
Uz nekoliko korisnih savjeta možete značajno olakšati tranziciju i uživati u prednostima ljetnog računanja vremena.
Krenite od postupne prilagodbe. Nekoliko dana prije promjene, počnite lijegati i buditi se 15-20 minuta ranije (za ljetno računanje) ili kasnije (za povratak na standardno vrijeme).
Izlaganje prirodnom svjetlu, naročito ujutro, signalizira vašem tijelu da je vrijeme za buđenje i potiče proizvodnju hormona budnosti. Nakon pomicanja sata, provedite barem 30 minuta vani na suncu ubrzo nakon buđenja. Ako to nije moguće, razmaknite zavjese i sjedite blizu prozora. Uvečer, pak, izbjegavajte jaku svjetlost, posebno plavu s ekrana, kako biste podstakli proizvodnju melatonina, hormona spavanja.
Izbjegavajte teške, masne obroke i kofein (kafa, energetska pića) nekoliko sati prije spavanja. Umjesto toga, odaberite laganu večeru bogatu povrćem i proteinima, a prije spavanja popijte umirujući biljni čaj.
Redovna fizička aktivnost poboljšava kvalitetu sna, ali je važno izbjegavati intenzivno vježbanje neposredno prije odlaska u krevet. Jutarnja ili popodnevna tjelovježba će pomoći da se osjećate energičnije tokom dana i lakše zaspite navečer.
Stres i preopterećenost otežavaju uspavljivanje. Stvorite opuštajuću rutinu prije spavanja koja će signalizirati vašem tijelu da je vrijeme za odmor.
Pokušajte održavati dosljedan raspored spavanja i buđenja. Primamljivo je spavati duže vikendom, ali to može poremetiti vaš cirkadijalni ritam i otežati buđenje radnim danom.
Ako imate ozbiljnijih problema sa spavanjem nakon pomicanja sata, razgovarajte sa svojim ljekarom o uzimanju melatonina.