Naučnici otkrili trik za mršavljenje: Prije obroka uradite ovu jednostavnu stvar

večera, prijatelji, hrana, mirisanje hrane/Freepik

Miris hrane može oblikovati naše prehrambene navike/Freepik

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Njemački naučnici otkrili su da mirisanje hrane prije jela može potaknuti osjećaj sitosti i time smanjiti količinu hrane koju pojedemo. Istraživanje, provedeno na miševima, pokazalo je da određeni nervni sklopovi u mozgu, direktno povezani s nosom, utiču na apetit kada se aktiviraju mirisom hrane.

Kako mozak reaguje na mirise hrane?

Naučnici su analizirali moždane snimke miševa izloženih različitim mirisima, a specifična aktivacija zabilježena je samo kada su mirisali hranu. Kada bi se neposredno prije obroka aktivirala određena grupa moždanih ćelija – i to isključivo putem mirisa hrane – miševi bi pojeli manje. Taj učinak nije zabilježen kod drugih mirisa.

Iako nije dokazano da isti princip djeluje i kod ljudi, naučnici ističu da i ljudski mozak ima slične nervne stanice, što otvara mogućnost primjene i na ljudima.

Ograničenje: ne djeluje kod pretilih

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zanimljivo je da mirisanje hrane nije imalo učinka na apetit kod pretilih miševa. Autori studije vjeruju da je razlog tome oštećenje osjeta mirisa, što je i ranije potvrđeno kod pretilih ljudi.

„Naša studija pokazuje koliko miris hrane može oblikovati naše prehrambene navike“, kaže dr. Sophie Steculorum, neuroznanstvenica i koautorica studije. „Otkrili smo da ova nervna putanja smanjuje apetit samo kod vitkih miševa, ne i kod pretilih, što može otvoriti nove puteve u prevenciji prejedanja i borbi protiv gojaznosti.“

Evolucijski instinkt

Naučnici vjeruju da ovaj mehanizam ima korijene u instinktima preživljavanja. „Pretpostavljamo da pomaže miševima da skrate vrijeme provedeno u potrazi za hranom, smanjujući tako rizik od napada predatora“, objašnjava dr. Janice Bulk, glavna autorica studije.

Ranija istraživanja pokazivala su slične rezultate – primjerice, da miris jabuka, mente ili krušaka prije jela može umanjiti apetit tokom dana, prema američkoj studiji. No, rezultati nisu uvijek jednoznačni: neka istraživanja su pokazala da mirisanje hrane kod osoba s viškom kilograma može povećati apetit, što govori o složenosti veze između njuha i prehrane, prenosi Klik.hr

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Redoslijed jela također važan

Ova otkrića dolaze u kontekstu sve većeg interesa za načine ishrane koji mogu pomoći u borbi protiv gojaznosti. Tako je jedno nedavno istraživanje pokazalo da konzumacija jaja i povrća prije ugljikohidrata može ublažiti nagli porast šećera u krvi i time smanjiti osjećaj gladi između obroka. Vlakna, proteini i masti usporavaju taj proces, što doprinosi boljoj kontroli apetita.