Korak po korak do zdravlja: Kako vam redovna šetnja može značajno produžiti život?

Više šetnje – duži život/Unsplash

Više šetnje – duži život/Unsplash

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Šetnje su nenaporan i besplatan oblik kretanja. Pogotovo za vlasnike pasa, obavezan su dio svakodnevice. Ali, je li šetnja dovoljna da ostanemo u kondiciji i sačuvamo dobro zdravlje?

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, da bi šetnja imala očekivanje benefite, trebala bi trajati minimalno 7 hiljada koraka, odnosno otprilike sat laganog hoda.

U prosjeku čak 8 do 10 sati provodimo sjedeći – bilo na poslu, bilo kod kuće pred televizorom. Naravno, u 24 sata velik dio otpada i na ležanje. Zato obično u jednom danu ne napravimo niti polovicu preporučenih koraka – pogotovo ako se vozimo autom. Naravno, to nije dobro, tim više što hodanje doista pomaže u održavanju zdravlja, ali i težine. Redovite šetnje pomažu spriječiti brojne hronične bolesti, održavaju zdravlje zglobova, srca i krvožilnog sistema, potiču metabolizam, ali čine dobro i našem mozgu, kao i psihi.

Ovo su neke od prednosti hodanja:

  • Izgradnja mišića
  • Mršavljenje
  • Oslobađanje serotonina
  • Poboljšanje rada mozga
  • Jačanje srca
  • Jačanje imunološkog sistema
  • Poticanje metabolizma
  • Povećanje kisika u krvi
  • Smanjenje bolova
  • Smanjenje stresa
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Više šetnje – duži život

Jedno je istraživanje pokazalo da osobe koje povećaju broj koraka u danu za 4 do 8 hiljada žive duže – nakon 10 godina rizik od smrtnog ishoda uslijed bolesti smanjuje se za čak 50 posto. Što više hodamo, time više smanjujemo rizik od raka i kardiovaskularnih bolesti. Osobe koje dnevno naprave 12 hiljada koraka imat će manji rizik za obolijevanje od takvih bolesti za čak 60 posto. Pri tom, ovo istraživanje pokazalo je da intenzitet, odnosno brzina hodanja nisu utjecali na rezultate.

Dakle, više ćeš dobiti od dugih, nego od kratkih i brzih šetnji. Ovisno o tvojoj dužini koraka, za 10 hiljada koraka trebat će ti otprilike 1 sat i 40 minuta, odnosno trebat ćeš prijeći 8 km. Naravno, nije potrebno da svaki dan ovo odradiš u jednoj šetnji, koraci se akumuliraju tokom dana, ali zato je vrlo važno da uvijek kad je moguće odabereš hodanje umjesto vožnje autom ili javim prijevozom.

Ima li šetnja od pola sata dnevno koristi?

Odgovor na ovo pitanje ovisi o tome koliko se tokom dana, uz šetnju, dodatno krećeš. Također, ovisi i tome koji su tvoji ciljevi – na primjer, želiš li skinuti višak kilograma. Ako je to tvoje jedino kretanje, a preostali dio dana više manje miruješ, onda pola sata šetnje neće biti dovoljno. Ali, ako si prosječno aktivna i želiš zadržati svoju sadašnju težinu, već i šetnja od pola sata na svježem zraku je izvrsna – ako šetaš svaki dan. Uvedeš li ovu praksu u svoju svakodnevnicu, na primjer, ujutro, generalno ćeš se osjećati bolje, bolje ćeš spavati, a potaknut ćeš i rad metabolizma. Zato, i kratka je šetnja bolja od sjedenja, a najmudrije je kretanje čim više uklopiti u svoju svakodnevicu.