Izbjegavajte je: Ovu naviku svi imamo, a tokom vrućina može biti opasna po zdravlje

Mislite da vam pomaže, a zapravo pogoršava stanje/Free Pik

Mislite da vam pomaže, a zapravo pogoršava stanje/FreePik

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tokom ljetnih dana, kada temperature prelaze 30 stepeni, tijelo se nalazi pod dodatnim stresom. Znojimo se više, gubimo tečnost i elektrolite, a organizam se bori da održi stabilnu tjelesnu temperaturu.

Iako mnogima kafa predstavlja nezaobilazan jutarnji ritual ili izvor energije tokom dana, stručnjaci upozoravaju: konzumiranje kofeina u vrijeme toplotnog vala može imati negativne posljedice po zdravlje.

Diuretski efekat kofeina – put do dehidracije

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kofein je poznat po svom blagom diuretskom djelovanju, što znači da povećava izlučivanje tečnosti putem urina. U uslovima visokih temperatura, kada je organizmu već teško da zadrži optimalan nivo hidratacije, ovaj efekat može pogoršati stanje. Umjesto da unesena voda ostane u organizmu i hladi tijelo, ona se ubrzano izbacuje, povećavajući rizik od dehidracije.

Srce pod opterećenjem

Još jedan razlog za oprez leži u uticaju kofeina na kardiovaskularni sistem. Konzumacija kofeinskih napitaka, naročito u većim količinama, može povisiti broj otkucaja srca i krvni pritisak. U normalnim uslovima to možda ne predstavlja problem za zdrave osobe, ali tokom toplotnog vala, kada se srce već dodatno napreže da ohladi tijelo, ovaj efekat može biti rizičan – posebno za starije osobe, hronične bolesnike ili one s već postojećim srčanim tegobama.

Alternativa postoji

To ne znači da se morate potpuno odreći kafe, ali stručnjaci savjetuju umjerenost. Ako ne možete bez jutarnje šoljice, pokušajte barem da ograničite unos tokom dana, posebno u najtoplijem periodu. Umjesto toga, fokusirajte se na vodu, biljne čajeve bez kofeina, prirodne sokove bez dodatog šećera i napitke bogate elektrolitima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U periodima ekstremne vrućine, ključ je u pravilnoj hidrataciji i rasterećenju organizma. Iako kafa može pružiti trenutni osjećaj energije, njen uticaj na dehidraciju i srčani ritam tokom toplotnog vala ne treba zanemariti. Poslušajte svoje tijelo i prilagodite navike vremenskim uslovima – zdravlje je ipak važnije od rituala.