Srebrenica je naša trajna opomena

Mezarje, Potočari, bijeli nišani, Memorijalni centar Srebrenica-Potočari, Srebrenica, genocid/Anadolija/

Srebrenica nas obavezuje da govorimo istinu/Anadolija

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Uskoro će juli, najteži i najbolniji mjesec u godini, posebno za Bošnjake Podrinja i Srebrenice, ali i za sve razumne ljude širom svijeta. Ovog jula obilježava se 31. godišnjica genocida u Srebrenici, najmonstruoznijeg ratnog zločina na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata. Organizacioni odbor za obilježavanje 31. godišnjice genocida jučer je u Sarajevu, u zgradi Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, održao treći sastanak.

Bolna rana

Predsjednik OO Hamdija Fejzić potvrdio je da je sve spremno za ovogodišnje obilježavanje godišnjice genocida. Realizovane su ključne organizacione aktivnosti, a tokom sljedeće sedmice bit će završena i priprema određenih lokacija.

Fejzić je istakao i da ovogodišnji program ostaje u skladu s ranijim godinama, uključujući Marš mira, dolazak motorista, maratonaca i biciklista, te druge aktivnosti. Na početku sastanka Fejzić je jučer uručio plakete predstavnicima institucija, preduzeća, medija i pojedincima koji su doprinijeli obilježavanju ranijih godišnjica genocida.

Plaketu je dobio i ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez.

- Srebrenica nije samo mjesto. Srebrenica je opomena. Ona je naša bolna rana, rana koja nikada neće zacijeliti, ali koja nas obavezuje da pamtimo, govorimo istinu i čuvamo uspomenu na više od osam hiljada nevino ubijenih ljudi. Njihova imena, njihove sudbine i bol njihovih porodica trajno su utkani u kolektivno sjećanje naše države, poručio je ministar Helez.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Plaketa je uručena i premijeru Federacije BiH Nerminu Nikšiću koji je poručio da je obilježavanje godišnjice genocida obaveza svih nivoa vlasti države BiH, te da je pojedinačna obaveza svih njegovati sjećanje na žrtve i svake godine osigurati da se godišnjica na što je moguće dostojanstveniji način obilježi.

Plakete su uručene i Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica, kao i Federalnom ministarstvu za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata. Plaketu su dobili i Federalna uprava Civilne zaštite, BHRT, BH Pošte i BH Telecom. Plakete su uručene i pojedincima Mirsadu Bešiću, Mirsadu Bajramoviću i Samiru Mirviću. Naknadno će plakete biti uručene i predsjedavajućem Predsjedništva BiH dr. Denisu Bećiroviću, članu Predsjedništva BiH Željku Komšiću, kao i predstavnicima Kantona Sarajevo, USK-a i TK-a.

Sačuvati istinu

A u toku su i prijave za ovogodišnji Marš mira. Podršku učesnicima Marša mira i ove godine pružat će Crveni križ TK-a.

U Tuzli su jučer zvanično započeli Dani sjećanja na genocid u Srebrenici. Promocija fotomonografije Srebrenica Potočari 1995 - 2025. bit će upriličena danas u BKC-u TK-a, a za ponedjeljak planirana je predstava “Rode”. Poseban fokus usmjeren je na mlade, pa će u danima uoči godišnjice genocida biti organizovana radionica za studente Kulturocid, a potom i radionica za mlade Srebrenica: sjećanje, odgovornost i glas mladih. U planu je održavanje i dvije tribine i izložba, kao i promocija publikacije “Svjedoci genocida - Zbornik izjava svjedoka genocida u sigurnoj zoni UN-a u Srebrenici”. Tradicionalno će biti održana i mirna šetnja 8.372 koraka za Srebrenicu.

Organizatori su istakli da se kroz tribine, izložbe, promocije, radionice, projekcije filmova, predstave i vjerske programe njeguje kultura sjećanja, istine i odgovornosti.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja