Znate li šta žvačete? Žvakaće gume ozbiljan izvor kontaminacije plastikom

Ilustracija/ Pexels
Većina žvakaćih guma na tržištu sadrži sintetičke gume na bazi nafte – iste materijale koji se koriste za proizvodnju automobilskih guma. To znači da milioni ljudi svakodnevno nesvjesno žvaću plastiku.
Proizvođači rijetko otkrivaju sastav svojih proizvoda, koristeći nejasan termin „osnova za žvakaću gumu“. Međutim, hemijske analize su pokazale prisustvo polimera poput stiren-butadiena (koji se koristi u gumama), polietilena (iz kesica i boca) i polivinil acetata (poznatog kao ljepilo za drvo), piše The Conversation.
Industrija žvakaćih guma vrijedi gotovo 50 milijardi dolara, a godišnje se proizvede oko 1,74 biliona komada. Prosječna težina jedne žvake je 1,4 grama, što znači da svake godine nastane 2,4 miliona tona ovog proizvoda, od čega oko 730.000 tona čini sintetička osnova – praktično plastika.
No, problem ne prestaje nakon što je žvakaća guma izbačena. Poput ostalih plastika, ne razgrađuje se prirodno, već s vremenom puca i pretvara u mikroplastiku koja može opstati u okolišu decenijama. Čišćenje je skupo i zahtjevno – u Ujedinjenom Kraljevstvu troškovi uklanjanja odbačenih žvaka godišnje iznose oko sedam miliona funti.
Iako širom svijeta postoje inicijative za prikupljanje i reciklažu žvakaćih guma, one su tek privremeno rješenje. Pravi problem je u sastavu samih žvaka. Potrebno je uvesti strože regulative, transparentnije deklaracije na pakovanjima i poreze na sintetičke žvakaće gume, kako bi se podstakla upotreba biljnih alternativa.
Najbolji način da se smanji zagađenje plastikom iz žvakaćih guma jeste da potrošači postanu svjesni šta zapravo konzumiraju. Odbacivanje žvakaće gume nije samo pitanje lične odgovornosti – to je globalni ekološki problem koji zahtijeva promjenu u načinu proizvodnje i regulacije ovog proizvoda.