Zastrašujući uticaj zagađenja: Nisu samo pluća, već krvne žile i srce, a može dovesti i do raka
Zagađenje zraka u Sarajevu većim dijelom zime izaziva zabrinutost mnogih građana. Potrebno je naglasiti da nisu samo pluća na udaru lošeg zraka, zagađenje je štetno i za kardiovaskularni sustav.
Ključne onečišćujuće tvari koje značajno utječu na zdravlje su lebdeće čestice promjera manjeg od 2,5 i 10 mikrometara (μm), poznatije kao PM2,5 i PM10, potom dušikov dioksid (NO2) i prizemni ozon (O3) - svi su povezani s razvojem hipertenzije, kardiovaskularnih i respiratornih bolesti, ali i karcinoma.
O tome kako onečišćenje zraka utječe na naše zdravlje, a posebno na arterijsku hipertenziju, stanje koje često ostaje neprepoznato do trenutka kada uzrokuje ozbiljne probleme, razgovarali za magazin Živim govorile su doc. dr. Josip Josipović i doc. dr. Ana Jelaković.
- U slučaju visokog zagađenja zraka savjetuje se izbjegavati aktivnosti na otvorenom, posebno u blizini saobraćajnica ili industrijskih zona, koristiti maske za zrak (poput onih s filterom za sitne čestice), ugraditi pročišćivače zraka u zatvorenim prostorima, pratiti lokalne preporuke te prilagoditi aktivnosti kako bi se smanjila izloženost onečišćenju i optimirati kroničnu terapiju ako je potrebno. Poduzimanjem ovih mjera smanjuje se rizik od hipertenzije i drugih zdravstvenih problema povezanih s onečišćenjem zraka, kazala je Jelaković.
Osobe s hroničnim bolestima, oslabljenim ili neizgrađenim imunitetom (poput djece) te one koje žive blizu saobraćajnica ili industrijskih zona podložnije su štetnim učincima onečišćenja zraka. Ako preseljenje nije opcija, postoje učinkoviti načini za smanjenje štetnog utjecaja.
Smanjite izloženost onečišćenju zraka
Zatvarajte prozore u razdobljima visokog zagađenja. Koristite pročišćivače zraka u zatvorenim prostorima.
Provjeravajte kvalitetu zraka putem aplikacija ili izvještaja prije izlaska na otvoreno, osobito za fizičke aktivnosti. Izbjegavajte fizičku aktivnost u blizini saobraćajnica i tokom gužvi u saobraćaju.
Boravite na zelenim površinama
Zelenilo pomaže smanjiti koncentraciju lebdećih čestica i poboljšava kvalitetu zraka.
Šetnje u prirodi, daleko od saobraćajnica i industrijskih zona, mogu smanjiti izloženost i pridonijeti općem zdravlju.
Promijenite svakodnevne navike
Štedite energiju smanjenjem nepotrebne potrošnje. Koristite obnovljive izvore energije kad god je moguće.
Smanjite vožnju automobilom i koristite javni prijevoz, bicikl ili hodajte.
Pratite i održavajte zdravlje
Redovno mjerite krvni pritisak kako biste rano otkrili moguće probleme povezane s hipertenzijom.
Posavjetujte se s ljekarom o načinima zaštite zdravlja, posebno ako pripadate rizičnoj skupini.
Lična odgovornost i zajednički napori
Sudjelujte u inicijativama za čišći zrak i održiviji način života. Podržavajte mjere koje potiču smanjenje emisija i poboljšanje kvalitete zraka. Iako pojedinac možda ne može odmah riješiti problem onečišćenja zraka, male promjene u svakodnevnom ponašanju i aktivna suradnja s lokalnim zajednicama, liječnicima i institucijama mogu pridonijeti dugoročnom poboljšanju kvalitete zraka i zaštiti zdravlja svih nas.
Ostatak intervjua možete pogledati na Živim.