Zabrinjavajuća studija: Predugo sjedenje vam doslovno smanjuje mozak

Ilustracija/ Pexels/

Ilustracija/ Pexels

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nova studija Medicinskog centra Univerziteta Vanderbilt iz Tenesija ukazuje na povezanost dugotrajnog sjedenja s promjenama u mozgu koje mogu povećati rizik od Alchajmerove bolesti. Istraživanje je obuhvatilo 404 osobe starije od 50 godina, od kojih je trećina nosilac gena APOE-ε4, poznatog kao faktora rizika za razvoj ove bolesti.

Iako je većina učesnika redovno vježbala u skladu s preporukama američkih zdravstvenih institucija – prosječno 61 minut dnevno umerenih do intenzivnih fizičkih aktivnosti – dnevno su u prosjeku sjedili čak 13 sati. Analize su pokazale da je dugo sjedenje povezano sa stanjivanjem moždane kore u dijelovima mozga važnim za pamćenje, kao i padom epizodnog pamćenja.

Nositelji APOE-ε4 gena imali su izraženiji gubitak sive mase u čeonom i temenom režnju mozga, što je utjecalo na njihovu sposobnost pamćenja. Čak ni redovna fizička aktivnost nije u potpunosti ublažila ove promjene.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Glavna autorica studije, dr Marisa Gognijat, naglašava da smanjenje rizika od Alchajmerove bolesti ne zavisi samo od redovne fizičke aktivnosti, već i od smanjenja ukupnog vremena provedenog sjedeći tokom dana.

Istraživači savjetuju da se pored povećanja fizičke aktivnosti uvedu i mjere za smanjenje sjedenja, kao što su češći odlasci u stojeći položaj ili korištenje stolova za stajanje.

Iako su potrebna dodatna istraživanja, jasna poruka je da zdravlje mozga zahtijeva ne samo redovno vježbanje, već i aktivno izbjegavanje dugotrajnog sjedenja.