Tijelo pati, a vi toga niste ni svjesni: Evo zašto ne trebate spavati pod klimom

Najvažniji ljetni savjet/Free Pik

Pripremite se na neugodne posljedice/FreePik

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mnogi tokom vrelih ljetnih noći uključuju klimu da bi se rashladili, ali stručnjaci upozoravaju da to negativno utječe na san i zdravlje.

Alvin Pulins, stručnjak za održavanje doma, kaže da iako je hladna soba važna za dobar san, previše niska temperatura može da poremeti odmor i uzrokuje neprijatnosti.

Klima i ventilatori mogu da šire alergene poput grinja i polena, što dovodi do iritacije očiju, kihanja i svraba u grlu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pulins savjetuje da, ako imate takve simptome, razmislite o prečišćivaču zraka i isključivanju klime tokom noći, jer su prirodniji uslovi bolji za san.

- Ako patite od kihanja, suznih očiju, curenja iz nosa, svrabeža grla, pa čak i poteškoća s disanjem, bilo bi bolje uložiti u jedan od najboljih pročišćivača zraka. Isključivanjem klima uređaja noću "možete da stvorite umjerenije i prirodnije okruženje za spavanje, što pogoduje boljem snu. Osim toga, odsutnost buke klima uređaja može doprineti tišem i mirnijem okruženju za spavanje. 

Cris Harvej, specijalista za grijanje, dodaje da isključivanjem klima uređaja tokom noći ne samo da štedite struju, već i produžavate vijek trajanja opreme. On savjetuje da se koriste i drugi načini hlađenja, poput rashladnih dušeka i prozračne posteljine, piše Yahoo.

- Primjenom ove prakse ne samo da štedite na računima za komunalije, već i produžujete vijek trajanja i efikasnost svoje opreme za grijanje i hlađenje, za kada vam je najpotrebnija.

Također, hladan zrak može pojačati bolove u mišićima i zglobovima, što može dodatno pogoršati kvalitet sna. Zato je, prema stručnjacima, bolje naći prirodnije i zdravije načine da se rashladite noću.