Svjetlosno zagađenje bi moglo biti ''okidač'' Alzheimerove bolesti više nego išta drugo
Svjetlosno zagađenje, poput ulične rasvjete, osvjetljenih reklama i drugih izvora umjetne svjetlosti tokom noći, moglo bi biti ključni faktor rizika za Alzheimera, posebno kod osoba mlađih od 65 godina, prema najnovijem istraživanju objavljenom u časopisu Frontiers in Neuroscience.
Istraživački tim Voigt-Zuwala analizirao je mape svjetlosnog zagađenja širom 48 američkih saveznih država i podijelio ih u pet grupa na temelju intenziteta noćne svjetlosti. Cilj studije bio je istražiti povezanost između izloženosti noćnoj svjetlosti i prevalencije Alzheimera.
Noćna svjetlost kao faktor rizika
Iako su poznati faktori rizika za Alzheimerovu bolest uključivali bolesti poput dijabetesa, visokog krvnog pritiska i moždanog udara, ovo istraživanje je pokazalo da su kod mlađih osoba (ispod 65 godina) svjetlosno zagađenje i izloženost umjetnoj noćnoj rasvjeti bile jače povezane s Alzheimerom nego drugi faktori.
Naučnici su posebno istakli da su stariji od 65 godina također osjetljivi na učinke svjetlosnog zagađenja, ali da su kod njih drugi faktori, poput dijabetesa i moždanog udara, imali snažniji uticaj na rizik od bolesti.
Disrupcija biološkog ritma
Umjetna svjetlost tokom noći može ometati prirodni 24-satni biološki ritam tijela, poznat kao cirkadijalni ritam, što može uzrokovati nesanicu i poremećaj spavanja. Nedostatak sna i hronična nesanica povezani su s kognitivnim propadanjem i povećanim rizikom od neurodegenerativnih bolesti, uključujući Alzheimerovu bolest.
Iako nije potpuno jasno zašto su mlađe osobe osjetljivije na efekte noćnog svjetlosnog zagađenja, naučnici smatraju da bi razlog mogao biti u njihovoj genetskoj predispoziciji ili većoj izloženosti urbanim područjima sa jakim vanjskim osvjetljenjem.
Preporuke za zaštitu zdravlja
Autori studije sugeriraju korištenje zavjesa koje blokiraju svjetlost ili maski za spavanje kako bi se smanjila izloženost štetnoj svjetlosti tokom noći. Također preporučuju korištenje filtera za plavu svjetlost na digitalnim uređajima i prelazak na tople izvore svjetla u domovima, kao i postavljanje regulatora svjetlosti (dimmera) kako bi se smanjila izloženost jakom svjetlu.
Iako studija nije obuhvatila uticaj unutarnjeg osvjetljenja, naučnici su istaknuli da plava svjetlost, koja se emitira s ekrana i drugih digitalnih uređaja, ima najznačajniji negativan uticaj na kvalitetu sna, piše NY Post.