Oči su vam suhe i svrbe vas, a ne znate zašto? Problem su možda ovi nevidljivi krivci

Otkrijte nevidljive uljeze koji remete vaš vid/FreePik
Više od 20 miliona Amerikanaca pati od sindroma suhog oka, stanja kod kojeg oči ne proizvode dovoljno suza ili je smanjena kvaliteta suza.
Suhi zrak, vjetar, određene autoimune bolesti, lijekovi poput antihistaminika i dekongestiva, predugo gledanje u ekrane, manjak vitamina A te nošenje kontaktnih leća najčešći su uzroci ovog problema. No, oftalmologinja dr. Ashley Brissette iz New Yorka upozorava na još jedan, često zanemaren razlog - mikroskopske grinje koje žive na trepavicama i obrvama.
Uzroci suhog oka
Osim grinja, postoje i drugi neočekivani uzroci problema sa suhoćom očiju. Stres i povišena razina kortizola mogu negativno utjecati na zdravlje očiju. Loša prehrana, osobito manjak omega-3 masnih kiselina, također pridonosi ovom stanju.
Mnogi lijekovi – poput antidepresiva, sredstava protiv anksioznosti te lijekova za kožne bolesti poput ekcema mogu izazvati suhoću oka kao nuspojavu. Hormonalne promjene, osobito u perimenopauzi, zatim estetski zahvati na kapcima poput blefaroplastike te određeni sastojci u kozmetici i retinolu također mogu biti uzroci.
Ako se simptomi suhog oka pojavljuju često, pogoršavaju se ili ne prolaze unatoč korištenju kapi, moguće je da se radi o grinjama Demodex. U tom slučaju, posjet oftalmologu može pomoći u postavljanju tačne dijagnoze i omogućiti učinkovito liječenje koje vraća jasnoću vida.
Veza između grinja i suhog oka
Riječ je o sićušnim grinjama iz roda Demodex, koje žive u folikulama dlake i lojnim žlijezdama. Gotovo svaka osoba ih ima, iako ih ne vidi. Najbizarnije od svega – dok spavate, one se pare na vašem licu. Iako zvuči odbojno, prisutnost grinja obično ne izaziva probleme, osim ako se ne razmnože previše. Do prekomjernog broja dolazi kada je imunosni sistem oslabljen, postoji neka kožna bolest ili kada se koristi zajednička kozmetika ili peškir, što pogoduje njihovom širenju.
Kada ih ima previše, grinje mogu izazvati niz neugodnosti poput upale kapaka (blefaritisa), crvenila, svrbeža, osjećaja suhoće, zamućenog vida i čak ispadanja trepavica. Dr. Brissette pojašnjava da grinje proširuju folikul trepavice, što može dovesti do njenog ispadanja, a to je problem koji pacijente često najviše zabrinjava. Također, hronični i ponavljajući ječmenci znaju biti posljedica grinja, a osim što bole, sporo se povlače.
Suze nisu samo voda, sadrže tri sloja, a najvažniji za zaštitu površine oka je onaj masni, koji proizvode Meibomove žlijezde. Grinje mogu izazvati upalu upravo tih kapaka gdje se žlijezde nalaze, što remeti njihovu funkciju. Time se smanjuje sposobnost oka da ostane vlažno, a suze se teže ravnomjerno raspoređuju. Posljedica je izraženija suhoća oka, posebno tokom ljetnih mjeseci kada dodatno djeluju klima uređaji, alergeni iz zraka i zagađenje, poput dima od šumskih požara.
Osobe koje pate od suhog oka često opisuju simptome poput peckanja, osjećaja stranog tijela u oku, crvenila, zamućenog vida i pojačane osjetljivosti na svjetlost. Ti simptomi se mogu znatno pogoršati.
Metoda rješavanja grinja
Dobra vijest je da se grinje mogu liječiti. Kapi za oči na recept učinkovito ih eliminiraju, obično se koriste dvaput dnevno tokom šest sedmica.
Dr. Brissette savjetuje svakodnevno pranje kapaka specijaliziranim sredstvima, koja ne samo da uklanjaju grinje već i bakterije te ostatke kojima se one hrane, čime se sprječava njihovo ponovno razmnožavanje.
Higijena kapaka trebala bi postati svakodnevna navika, baš kao i pranje zuba. Iako to može djelovati kao dodatni korak u rutini, dr. Brissette tvrdi da se trud svakako isplati, piše New York Post.