Manje bolova u kuku
Liječenje boli u kuku ovisi o uzroku problema, stoga je precizna dijagnoza od velike važnosti. Ako niste sigurni u uzrok boli ili težinu stanja, trebali biste potražiti savjet ljekara prije nego što započnete bilo koji tretman. Navedeni tretmani nisu prikladni za svaki uzrok, no mogu biti od pomoći u vašoj situaciji. Odmor - prvi tretman za većinu uzroka boli u kuku su odmor i sprečavanje akutne upale. Potrebno je smanjiti ili prestati s aktivnostima koje uzrokuju bol. Često je to dovoljno za ublažavanje bolova u kuku. Ako su simptomi teški, pri hodanju upotrijebite štaku.
Led i toplina
Led se najčešće koristi kod akutnih ozljeda i 48 sati od ozljede. Pomaže kod smanjivanja oteklina, ali i u nekim hroničnim slučajevima, primjera radi, kod sindroma prenaprezanja sportaša (obavezno nakon aktivnosti, a nikako prije nje). Toplinski tretman koristi se kod hroničnih slučajeva za opuštanje tkiva i poticanje protoka krvi, a kod njega vrijedi obrnuto pravilo - uvijek se primjenjuje prije aktivnosti, a nikada nakon nje, ili neposredno nakon ozljede.
Istezanje mišića i tetiva koje okružuju zglob može pomoći kod nekih uzroka boli u kuku. Fizikalna terapija je važan aspekt liječenja gotovo svih ortopedskih ozljeda. Fizioterapeuti koriste različite načine za povećanje snage, vraćanje mobilnosti te pomažu pacijentu u rehabilitaciji.
Antiupalni lijekovi
Nesteroidni protuupalni lijekovi protiv bolova su najčešće propisivani lijekovi za bol u kuku, a osobito kod osoba kod kojih bol uzrokuje artritis, burzitis ili tendonitis.
Ugradnja endoproteze zgloba kuka - kod starijih osoba kod kojih je prisutna fraktura bedrene kosti (dio zgloba kuka) ili kod onih kojima se hrskavica u potpunosti istrošila (bol u kuku i bedru).
Neki od znakova koji ukazuju na potrebu ljekarske intervencije su nemogućnost normalnog hodanja, pojava šepanja, ozljede koje uzrokuju deformitet oko zgloba, bol koja se javlja noću ili dok se odmarate, bol koja traje nekoliko dana (više od šest), nemogućnost savijanja kuka, otekline u području kuka ili bedara, znakovi infekcije - groznica, crvenilo i toplina, pojašnjavaju fizijatri.