Ljekari upozoravaju: Opasna bakterija širi se evropskim morima, može izazvati teške posljedice

plaža, more/Ilustracija/-

Posebno su ugrožene osobe oslabljenog imuniteta/Ilustracija

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Usred ljetne sezone i gužvi na europskim plažama, zdravstveni stručnjaci izdali su ozbiljno upozorenje. Zbog sve viših temperatura mora, širi se opasna bakterija koja vreba u toploj, bočatoj vodi, predstavljajući sve veći zdravstveni rizik za kupače i ljubitelje morskih plodova.

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) objavio je upozorenje o bakterijama iz roda Vibrio.

Iako su ranije bile karakteristične za Baltičko more, zbog globalnog zatopljenja i porasta temperature mora sve češće se pojavljuju i u Sjevernom moru, pa čak i na zatvorenim kupalištima širom Evrope.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ove bakterije prirodno žive u bočatim obalnim vodama, gdje se miješaju slatka i slana voda, a idealni uslovi za njihovo razmnožavanje su visoke temperature i niža slanost.

"Takvi uslovi sve su češći u dijelovima Evrope zbog klimatskih promjena", poručuju iz ECDC-a.

Opasnost iz mora i sa tanjira

Bolest poznata kao vibrioza može izazvati ozbiljne zdravstvene komplikacije. Najčešće se prenosi na dva načina: konzumacijom sirovih ili nedovoljno termički obrađenih morskih plodova, naročito kamenica, ili kupanjem u zagađenoj vodi s otvorenom ranom na tijelu, poput posjekotine.

Posebno su ugrožene osobe oslabljenog imuniteta i one koje boluju od hroničnih bolesti jetre. Kod njih infekcija može izazvati teške posljedice poput sepse, infekcije krvotoka, nekrotizirajućeg fasciitisa (ozbiljne infekcije mekih tkiva), a u najtežim slučajevima može završiti i amputacijom uda.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zabrinjavajući rast infekcija

Iako ECDC navodi da su ovakve infekcije u Evropi i dalje "relativno rijetke", podaci iz sjevernih zemalja oko Baltičkog mora pokazuju zabrinjavajući rast broja slučajeva, naročito tokom ljeta i za vrijeme izraženih toplotnih talasa.

Tako je, recimo, tokom ljeta 2018. godine, koje je bilo jedno od najtoplijih, zabilježeno čak 445 slučajeva vibrioze - što je više nego trostruko u odnosu na godišnji prosjek od 126 slučajeva između 2014. i 2017. godine. Stručnjaci upozoravaju da je stvarni broj zaraženih vjerovatno i veći jer se mnogi slučajevi ne prijave.

Kako se zaštititi?

Kako bi se rizik od zaraze sveo na minimum, ECDC preporučuje izbjegavanje konzumacije sirovih školjki i temeljnu termičku obradu svih morskih plodova. Osobe koje imaju otvorene rane, posjekotine ili svjež piercing trebalo bi da izbjegavaju kupanje u bočatoj ili slanoj vodi. Ako to nije moguće, rana mora biti zaštićena vodootpornim zavojem, prenosi Index

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iz agencije apeluju na građane da budu svjesni rizika i da se obavezno obrate ljekaru ako primijete bilo kakve simptome nakon kupanja ili konzumacije morskih plodova.