Kako prirodno sniziti šećer u krvi? Ovo su tri preporuke

Istraživanje objavljeno u časopisu Diabetologia 2022. godine pokazalo je da umjereno hodanje nakon obroka može smanjiti nivo šećera u krvi i do 30%
Visok nivo šećera u krvi postaje sve češći problem, ne samo kod osoba s dijabetesom. Održavanje stabilne razine glukoze u krvi ključno je za sprječavanje oscilacija energije, smanjenje umora i dugoročno očuvanje zdravlja srca.
Srećom, nije nužno posezati za strogim dijetama ili lijekovima – stručnjaci za ishranu i zdravlje ističu da se jednostavnim promjenama svakodnevnih navika nivo šećera u krvi može uspješno kontrolisati.
Vlakna su najvažniji saveznik stabilne energije
Prvi korak u kontroli šećera u krvi je smanjenje uticaja obroka na njegov nivo. To znači da treba birati ishranu s manje rafinisanih ugljikohidrata, a više vlakana i proteina.
Umjesto bijelog hljeba i bijele riže, prednost dajte integralnim žitaricama, zelenom lisnatom povrću, cjelovitom voću i nemasnim izvorima proteina. Ovakva kombinacija omogućava sporije otpuštanje šećera u krvotok, čime se izbjegavaju nagli skokovi i padovi energije.
Kretanje nakon jela kao jednostavna i učinkovita navika
Kretanje nakon obroka jedan je od najučinkovitijih načina za snižavanje šećera u krvi. Američko dijabetičko udruženje (ADA) preporučuje šetnju od 30 minuta nakon glavnog obroka jer tada mišići koriste glukozu iz krvi kao izvor energije. Osim što sprječava porast šećera, redovna tjelesna aktivnost poboljšava osjetljivost na inzulin, što je ključno za prevenciju dijabetesa tipa 2.
Istraživanje objavljeno u časopisu Diabetologia 2022. godine pokazalo je da umjereno hodanje nakon obroka može smanjiti nivo šećera u krvi i do 30%. Ova jednostavna navika ne samo da pomaže u kontroli glukoze, već doprinosi i boljoj probavi, smanjenju umora i održavanju zdrave tjelesne mase.
Oglas
Voda pomaže u regulaciji šećera
Pored kretanja, i pravilna hidratacija ima važnu ulogu. Unošenje dovoljne količine vode potiče rad bubrega, koji na taj način lakše izbacuju višak glukoze iz organizma putem urina. Stručnjaci preporučuju dnevni unos od 1,5 do 2 litra vode, dok treba izbjegavati zaslađene sokove i energetske napitke jer mogu dodatno povisiti nivo šećera u krvi.