Imate ljetnu nesanicu

nesanica ljeto/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Da li se tokom ljeta malo duže okrećete u krevetu prije nego što zaspite? Ili se možda budite dosta ranije nego obično? Ako je vaš odgovor potvrdan, ne brinite - niste sami. Ljetna nesanica uobičajena je pojava u ovo doba godine, a po statističkim podacima, čak 45 posto populacije suočava se sa ovim problemom. Istraživanja također pokazuju da tokom najtoplijeg doba godine u prosjeku spavamo oko pola sata manje nego obično. Ako se pitate zbog čega imamo nesanicu za vrijeme ljeta, otkrivamo glavne razloge, kao i savjete kako da ih prevaziđete.

Mogućnost da utonemo u dubok san u velikoj mjeri zavisi od sposobnosti našeg organizma da reguliše tjelesnu temperaturu. Naime, kada nam se spava, naša tjelesna temperatura prirodno opada, a naknadni pad javlja se tokom rem faze spavanja. Međutim, kada je temperatura vazduha visoka, topao vazduh povećava protok krvi u mozgu, zbog čega se budimo. U skladu sa tim, važno je da prije spavanja rashladimo spavaću sobu, a preporučuje se i topla kupka. Kupanje dovodi do širenja krvnih sudova, koje također doprinosi regulaciji tjelesne temperature. Imajte u vidu i da većina današnjih dušeka ima takozvanu ljetnu stranu, koja olakšava regulaciju temperature tokom noći.

Ljetna nesanica djelimično se javlja i zbog znatno dužeg dana. Naime, svjetlost je važan faktor u regulisanju našeg biološkog sata, poznatog i kao cirkadijalni ritam. Način na koji nam svjetlost pomaže da regulišemo naše obrasce spavanja i buđenja je melatonin. To je hormon koji naše tijelo luči kada svjetlost počne da blijedi i pomaže nam da uđemo u stanje sna. Kada svjetlo ponovo počne da sija, proizvodnja melatonina je blokirana i mi se budimo. Zato spustite roletne prije odlaska na spavanje ili uložite u draperije koje će zamračiti vašu sobu. Možete koristiti maske za spavanje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ukoliko se suočavate sa nesanicom, svejedno da li je to samo tokom ljeta ili tokom čitave godine, važno je da počnete da odlazite u krevet svakog dana u isto vrijeme jer je dosljednost ključna za održavanje uravnoteženog obrasca spavanja. Druga važna stvar jeste da izbjegavate telefone i druge elektronske uređaje makar sat prije odlaska na spavanje.