Evo kako da prepoznate kada vam dijete ima toplotni udar: Simptomi koje ne smijete ignorisati

Usred toplotnog vala, visoke temperature i sparina postaju sve veći izazov. Dok odrasli osjećaju nelagodu i pate od iscrpljenosti, za djecu i bebe vrućine mogu biti ne samo izrazito neugodne već i opasne ako su predugo izloženi suncu i toploti. Pravovremeno prepoznavanje simptoma toplotnog udara ključno je za sprječavanje hitne medicinske situacije i ozbiljnih zdravstvenih posljedica.
Iako postoje sličnosti u simptomima kod odraslih i djece, neki su znakovi češći i izraženiji kod najmlađih. Donosimo pregled simptoma na koje treba obratiti posebnu pažnju.
Toplotni grčevi: Prvi znak upozorenja
Prvi signal da vrućina uzima danak mogu biti toplotni grčevi, prenosi HuffPost. Riječ je o kratkim, bolnim grčevima mišića, najčešće u nogama, rukama ili stomaku, koji se mogu pojaviti tokom ili nakon intenzivnije igre ili vježbanja na visokim temperaturama.
Do njih dolazi jer tijelo znojenjem gubi tečnost i soli, a upravo niska razina soli uzrokuje grčenje mišića. Djeca su posebno ugrožena ako ne piju dovoljno tečnosti. Iako sami po sebi nisu opasni, toplotne grčeve treba shvatiti ozbiljno jer mogu biti prvi znak težeg stanja. Zato je važno reagovati odmah kako bi se izbjegli daljnji problemi.
Toplotna iscrpljenost
Ako se upozorenje u obliku grčeva ignoriše, može doći do toplotne iscrpljenosti. Znakovi na koje treba paziti su glavobolja, gubitak apetita, grčevi u tijelu, ubrzano disanje, povišena tjelesna temperatura, osjećaj gladi i slični simptomi.
Ovi simptomi su uglavnom isti kod odraslih i djece, ali djeca uz to mogu postati neuobičajeno mlitava i pospana. Ako se ovi znakovi primijete, ključno je dijete odmah rashladiti.
Toplotni udar: Stanje opasno po život
Najteži oblik bolesti uzrokovane vrućinom jeste toplotni udar. Riječ je o hitnom medicinskom stanju koje može imati smrtonosne posljedice. Tokom toplotnog udara tijelo gubi sposobnost samoregulacije temperature. Ona može naglo skočiti na 41°C ili više, što može dovesti do oštećenja mozga, pa čak i smrti ako se ne pruži brza ljekarska pomoć, dodaju iz HuffPosta.
Djeca su pod rizikom od toplotnog udara ako su pretoplo obučena, ako se bave napornim aktivnostima po vrućini bez dovoljnog unosa tečnosti ili ako su ostavljena u automobilu.
Ključni simptomi toplotnog udara kod djece:
Odmah pozovite hitnu medicinsku pomoć ako je dijete boravilo na velikoj vrućini i pokazuje jedan ili više sljedećih simptoma:
jaka glavobolja
slabost i vrtoglavica
zbunjenost
mučnina
ubrzano disanje i rad srca
gubitak svijesti
konvulzije
prestanak znojenja
crvena, vruća i suha koža
vrlo visoka tjelesna temperatura (40°C ili više)
Šta učiniti: Koraci za prvu pomoć
Ako sumnjate na toplotnu iscrpljenost ili, u najgorem slučaju, toplotni udar (i već ste pozvali hitnu pomoć), slijedite ova četiri koraka:
Odmah premjestite dijete na hladno i sjenovito mjesto.
Položite ga da leži i lagano podignite noge.
Dajte mu da pije puno vode. Dobar izbor su i sportski ili rehidratacijski napici.
Rashladite kožu: prskajte je ili brišite sunđerom namočenim u hladnu vodu. Hladite ga lepezom, a hladni oblozi na vratu ili ispod pazuha također pomažu.
Ostanite uz dijete dok mu ne bude bolje. U slučaju toplotne iscrpljenosti trebalo bi da se osjeća bolje unutar 30 minuta.