Velika Britanija zabranila reklamiranje žitarica, grickalica, hamburgera i ostale ''junk'' hrane tokom dana

 /
Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Počevši od oktobra sljedeće godine, reklame za "manje zdrave" namirnice i pića u Velikoj Britaniji biće dozvoljene samo nakon 21:00 sat, objavila je vlada u utorak. Ova mjera dio je šireg plana za suzbijanje dječije gojaznosti i promociju zdravijih prehrambenih navika.

Prema podacima Nacionalne zdravstvene službe (NHS), gojaznost među britanskom djecom rapidno raste. Svako deseto dijete uzrasta četiri godine već se smatra gojaznim, dok jedno od petero petogodišnjaka pati od propadanja zuba zbog prekomjernog unosa šećera.

Na listi zabranjenih proizvoda nalaze se prerađene namirnice bogate šećerom, mastima i soli, uključujući unaprijed upakovane popularne doručke poput kroasana, palačinaka i vafla. U ovu kategoriju ulaze i industrijski prerađene žitarice za doručak, granola, musli i zobene pahuljice koje sadrže dodatne zaslađivače.

Osim toga, zabrana obuhvata proizvode poput čipsa od slanutka ili leće, grickalica na bazi morskih algi, bombajskog mixa, energetskih pića, hamburgera i pilećih medaljona.

Međutim, mjere se neće primjenjivati na zdravije opcije poput prirodnih zobenih pahuljica i nezaslađenih jogurta, istaknula je vlada.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Cilj ovih mjera je spriječiti oko 20.000 slučajeva dječije gojaznosti godišnje, navodi se u vladinom izvještaju.

"Pretilost našoj djeci oduzima najbolje moguće početke u životu, vodi ka doživotnim zdravstvenim problemima i košta NHS milijarde", izjavio je ministar zdravlja Wes Streeting.

"Ova vlada sada preduzima korake da zaustavi ciljano reklamiranje nezdrave hrane djeci, kako na televiziji, tako i online."

Ovaj potez britanske vlade dočekan je s podrškom zdravstvenih stručnjaka koji upozoravaju na sve veći pritisak na zdravstveni sistem zbog posljedica gojaznosti. Također, mjere se smatraju ključnim za podizanje svijesti o važnosti zdrave prehrane i smanjenje konzumacije nezdrave hrane među najmlađima.