Pojeli borovnice i dobili hepatitis: Berač nije oprao ruke nakon WC-a?

Proizvodnja borovnice - berba/
Dva pacijenta su hospitalizirana/Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dvanaest osoba se zarazilo hepatitisom A u Nizozemskoj, nakon što je ovaj virus došao u kontakt s borovnicama koje su pojeli. Prema pisanju portala Nu.nl, ovo se moglo dogoditi jer berač nije oprao ruke nakon korištenja toaleta.

Kontaminirane borovnice prodavale su se smrznute u supermarketima Albert Heijn, pakovane u vrećice od jednog kilograma, piše nizozemski medij. Borovnice su stigle iz Poljske, a rok trajanja na pakovanjima bio je 14. april 2026. godine.

Eelko Franz, predstavnik nizozemskog Nacionalnog instituta za javno zdravstvo i okoliš, izjavio je da bi stotine ljudi trenutno mogle biti zaražene, dok je maloprodajni lanac pozvao kupce da vrate borovnice u trgovinu.

Franz je napomenuo da su dva pacijenta hospitalizirana i teško su bolesna. Prema njegovim riječima, dob zaraženih kreće se od 25 do 77 godina. Kako piše nizozemski medij, velik dio zaraženih možda ni ne zna da su oboljeli, budući da neki hepatitis A prebole u blagom obliku i možda se uopće neće obratiti liječniku.

Prve prijave o zaraženim osobama stigle su od porodičnih liječnika, a kasnije je općinska zdravstvena služba potvrdila da su borovnice bile uzrok zaraze. Stručnjak je naglasio da virus hepatitisa A nije mogao dospjeti unutar borovnica, već je bio prisutan na njihovoj površini.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Koliko je ozbiljan hepatitis A?

Hepatitis A je zarazna bolest jetre uzrokovana virusom hepatitisa A (HAV). Prenosi se fekalno-oralnim putem, najčešće putem kontaminirane hrane, vode ili direktnim kontaktom s osobom koja je zaražena. Virus je vrlo otporan i može preživjeti duže vrijeme izvan tijela, posebno na površinama i u hrani. U zemljama s nižim higijenskim standardima, infekcije su češće, ali se mogu dogoditi i u razvijenim zemljama, naročito kroz konzumaciju nepropisno opranog voća, povrća ili školjki.

Simptomi hepatitisa A obično se javljaju dva do šest sedmica nakon izlaganja virusu i uključuju umor, mučninu, povraćanje, bolove u trbuhu, tamnu mokraću, svijetlu stolicu i žuticu (žutilo kože i očiju). Iako je bolest najčešće blaga i prolazi spontano unutar nekoliko sedmica, u nekim slučajevima može trajati nekoliko mjeseci ili uzrokovati teže simptome, naročito kod starijih osoba ili osoba s postojećim bolestima jetre.

Prevencija hepatitisa A temelji se na održavanju higijene ruku, konzumaciji sigurne hrane i vode te izbjegavanju kontakta s potencijalno kontaminiranim predmetima ili površinama. Cijepljenje je najučinkovitiji način zaštite, naročito za osobe koje putuju u područja gdje je virus čest. Cjepivo protiv hepatitisa A preporučuje se i osobama s hroničnim bolestima jetre, zdravstvenim radnicima i onima koji su izloženi povećanom riziku.