Kineski Temu ulazi na europsko tržište hrane: 'Ko voli, nek' izvoli...'

Amazon i Temu/

Amazon i Temu/

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kineska internetska platforma Temu navodno se priprema za značajno proširenje svoje prehrambene ponude u Europi, uključujući i prodaju europskih prehrambenih proizvoda. Prema pisanju medija, kineska internetska platforma namjerava značajno proširiti svoj prehrambeni biznis, pa i prodavati europske prehrambene proizvode.

Trenutno samo orašasti plodovi i tjestenina

Za austrijsku novinsku agenciju APA potvrdili su kako je platforma Temu otvorena za prodavače iz Austrije i drugih europskih zemalja, a većina hrane trenutačno se na platformi nudi od lokalnih trgovaca. U Austriji ova internetska platforma trenutno ima vrlo ograničen asortiman u sektoru prehrane, uglavnom prodaje orašaste plodove i tjesteninu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Zapošljavamo posvećene timove koji upravljaju raznim kategorijama kako bismo dodatno proširili lokalnu ponudu i poboljšali uslugu za europske potrošače - rekao je glasnogovornik tvrtke Temu za APA-u.

Prema njemačkom časopisu Lebensmittelzeitung, novoosnovani europski tim Temua aktivno kontaktira proizvođače širom Europe kako bi proširio ponudu proizvoda poput grickalica, slatkiša, pića, ali i kozmetike te vrtnih potrepština. Cilj im je stvoriti asortiman "iz Europe za Europu".

Ko voli, nek' izvoli

Temu je poznat po niskim cijenama i širokoj ponudi proizvoda od odjeće, kuhinjskih potrepština, kozmetike pa do elektronike. No upozorenja o nižoj kvaliteti proizvoda i sigurnosnim rizicima stižu od potrošačkih udruga diljem EU, piše 24sara.hr

- Ko voli, nek' izvoli. Neće nikome ništa biti zabranjeno, ali svatko mora biti svjestan da možda ta hrana s Temua nije prošla strogi nadzor jer je jednostavno to nemoguće - rekla je naša europarlamentarka Biljana Borzan, koja je kao stalna izvjestiteljica za sigurnost hrane imenovana glavnom osobom EP-a za odnose s Europskom agencijom za sigurnost hrane (EFSA).

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

S obzirom na slobodnu ruku tržišta, jedino što se može jest preporučiti građanima da kupuju od poznatih i europskih proizvođača. Naime, EU zbog strogih standarda ima najvišu sigurnost hrane u svijetu i naši poljoprivrednici proizvode takvu hranu poštujući sve zakone Unije. Svatko tko izvozi u EU hranu, mora poštovati ta pravila, navodi Borzan.

- Naravno, iluzorno je očekivati da će inspekcija pregledati svaku voćku ili svaki komad povrća koji uđe u Uniju i samim time postoji opasnost da se uveze nešto što nije po tim visokim standardima. To je jedna vrlo nelojalna konkurencija našim poljoprivrednicima. Europska komisija je do sada primila najviše primjedbi građana i potrošačkih udruga na proizvode koji se prodaju na Temu, što se tiče njihove sigurnosti i kvalitete - rekla je Borzan.