Nove Sky optužnice do kraja godine: Evo koja su imena na redu...

Nove Sky optužnice na kojima radi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine trebale bi biti podignute do kraja godine. Proteklih mjeseci optuženo je više od 100 osoba, među kojima su Bojan Cvijetić, bivši savjetnik tadašnjeg ministra sigurnosti Dragana Mektića, ali i Milan Matković i članovi njegove ekipe, potom Mitja Kontič, Aleksandar Nikolić, Dragan Gajić, Blaženko Rašević, Šaban Kudo... Na redu su nova imena.
Finansijsko vještačenje
Nezvanično saznajemo da se istraga koju vodi Tužilaštvo BiH protiv Admira Arnautovića Šmrka privodi kraju, te da se za podizanje optužnice čeka još okončanje finansijske istrage.
Arnautović je uhapšen u sklopu istrage o Sky aplikaciji, a on i članovi njegove grupe imali su zaštićene kodove, kako bi dogovarali kriminalne aktivnosti. Šmrk se, tvrdi Tužilaštvo BiH, tereti da je od polovine 2019. na teritoriji BiH, Hrvatske, Austrije, Njemačke, Nizozemske, Belgije, Španije, Južne Amerike, Srbije, Crne Gore, Švicarske i Slovenije, organizovao međunarodnu kriminalnu grupu koja se kontinuirano bavila neovlaštenim prometom opojnih droga kokain, kanabis i speed. Na teret mu se stavlja i pranje novca, nasilničko ponašanje i nanošenje teških tjelesnih povreda. Nekoliko mjeseci je proveo iza rešetaka, nakon čega je pušten na slobodu uz mjere zabrane.
Optužnica se, saznajemo, priprema i protiv Elvisa Keljmendija, koji je, također, hapšen i pritvoren zbog dokaza i poruka iz Sky istrage. I on je, nakon nekoliko mjeseci provedenih u pritvoru, ćeliju iz Vojkovića zamijenio kućnim prebivalištem.
On je nakon hapšenja priznao da su Ajlin Ahmić i Anel Sejfović bili dio grupe koja je nabavljala narkotike, pretežno speed i kokain koji je dolazio iz Nizozemske, a da su zatim po uputama kupovali nekretnine.
Dio ove grupe je, prema tvrdnji Tužilaštva BiH, bio i Adi Nukić, a Keljmendi je navodno pomagače imao u policiji i pravosuđu. Špekulisalo se da je, ubrzo nakon hapšenja, postao saradnik Tužilaštva, što ga neće amnestirati od optuženja.
- Većina uhapšenih u okviru Sky istraga će biti optužena, samo je pitanje vremena i prikupljanja svih dokaza, kaže izvor iz Tužilaštva BiH.
U komunikaciji između ove grupe u Sky porukama više puta se pominjalo ime tadašnjeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije OSA Osmana Mehmedagića Osmice.
Keljmendijeva grupa imala je zaštitu među pripadnicima Federalne uprave policije, ali i među nosiocima pravosudnih funkcija. Ko će se od njih naći na optuženičkoj klupi, bit će uskoro poznato.
Ono što je, smatraju u pravosudnim krugovima, važno za buduće postupke pred sudovima jeste činjenica da su na osnovu Sky dokaza izrečene prve presude. Podsjetimo da je u junu ove godine 32-godišnji Alem Zukić iz Sarajeva osuđen na 12 mjeseci zatvora i to nakon što je priznao krivicu za krivična djela organizovani kriminal te šverc droge, odnosno da je učestvovao u međunarodnom krijumčarenju skanka iz BiH na područje EU. On se nalazi u Dubaiju, a dobijenu kaznu će zamijeniti novčanom. Oslobođenje je ranije objavilo da je Zukićev iskaz postupajući tužilac pročitao tokom postupka koji se vodi u Sudu BiH u predmetu Sako Bibić i drugi (a u kojem je Zukić bio optužen, op. a). Zukiću je izrečena i novčana kazna od 4.000 KM, te oduzimanje protivpravne imovinske koristi od 2.000 eura.
Na osnovu sporazuma o priznanju krivice osuđeni su i Milan Rašević, zvani Mića, Miljan Mijović Gluvi te Mišo Miljanić Platina, koji su pristali da im se izrekne ukupno pet i po godina zatvora, kao i da im se oduzmu predmeti korišteni za izvršenje krivičnih djela.
Pojedinačno, Rašević je pristao na kaznu u trajanju od 12 mjeseci, Mijović na tri godine, dok je Miljanić pristao na zatvorsku kaznu u trajanju od 18 mjeseci. Miljaniću će biti izrečena i novčana kazna od 10. 000 KM, kao i oduzimanje predmeta korištenih za izvršenje krivičnog djela. Saznajemo da će do kraja godine biti potpisani i novi sporazumi o priznanju krivice, odnosno da je dio optuženih kojima se sudi spreman da prizna krivicu za djela koja im se stavljaju na teret.
Djelovanje grupe
Treba podsjetiti i na Sky bjegunce, među kojima su Ognjen Orašanin Oras i Zlatan Ćuk, koji važi za osobu blisku kriminalnom škaljarskom klanu. Ćuk se tereti da je bio vođa kriminalne grupe koja je djelovala od 2020. godine i, kako tvrde u Tužilaštvu BiH, prokrijumčarili su na stotine kilograma kokaina.
Grupa čiji je Oras bio član bavila se međunarodnom trgovinom kokainom. Održavali su kontakte sa kriminogenim osobama iz susjednih zemalja, uglavnom sa škaljarskim klanom iz Crne Gore, pa su tako kontinuirano, u namjeri sticanja protivpravne imovinske koristi, prethodno komunicirajući putem zaštićenih i kriptovanih aplikacija Sky i Anom, dogovorili neovlašteni promet većih količina kokaina koji je krijumčaren sa područja Južne Amerike u Nizozemsku, a potom preko Hrvatske dolazio i u BiH. Većina njegovih saradnika je uhapšena još ljetos, dok je on uspio umaći.