U KS 3.347 oboljelih od morbila: Otpor prema vakcinaciji traje od pandemije

U Federaciji Bosne i Hercegovine trenutno je, prema izvještajima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, 4.170 oboljelih od morbila (ospice, krzamak), u Republici Srpskoj njih 159, dok se broj djece oboljele od morbila popeo na 112 slučajeva u Brčko distriktu, čime su zdravstvene vlasti distrikta proglasile epidemiju ovog zaraznog oboljenja. U Kantonu Sarajevo do sada je prijavljeno 3.347 slučajeva oboljelih od morbila. Broj vakcinisane djece od početka godine do danas je 6.941.
Negativan stav
Sve veći broj djece oboljele od morbila u našoj zemlji, kako nam kaže specijalista infektolog u penziji dr. Bakir Nakaš, jeste rezultat određenog stanja u kojem ljudi slušaju antivaksere i imaju negativne stavove o vakcinaciji.
- Svjedočili smo tome sa koronom, a onda se prenijelo na druge zarazne bolesti. Nažalost, posljedice toga jesu da se u epidemijskom obliku ponovo javlja krzamak, odnosno morbili, što može imati određene posljedice za ovu populaciju, naglašava dr. Nakaš.
Govori i o tome da se morbili mogu javiti kod osoba 30-ih godina, na koje veoma teško djeluju, jer imunitet iz različitih razloga opada.
- Tako se može desiti da već ranije stečeni imunitet, bilo da je dobijen vakcinacijom ili preboljenom bolešću, u određenom periodu gubi snagu i može se ponovo javiti oboljenje. Tako se javlja i kod morbila, tako se javlja i kod drugih zaraznih bolesti, pa treba voditi računa o zaštiti ljudi, njihovog imunološkog stanja i na taj način prevenirati da se ne javljaju oboljenja ponovo, upozorava doktor.
Česti su i slučajevi u kojima roditelji dovode u vrtić djecu koja su u fazi inkubacije. Dr. Nakaš pojašnjava da mjesta gdje se zarazne bolesti šire u epidemijskom obliku jesu ona gdje je mnogo male djece, vakcinisane ili nevakcinisane.
Imunološki odgovor
Ukoliko roditelji ne vode računa o stanju djece, dovodeći ih u fazi inkubacije i pojave oboljenja, može se vrlo lako desiti da se oboljenje prenese i na drugu djecu koja su vakcinisana i imaju slabiji imunološki odgovor ili koja nisu vakcinisana, pa će sigurno i da obole.
- Tako da trebaju voditi računa prvenstveno roditelji, a i vaspitači - da skrenu pažnju roditeljima na to da svako dijete za koje se sumnja da ima zaraznu bolest ne treba dovoditi u obdanište dok se ne izdiferencira da li je bolest tu ili nije, zaključuje Nakaš.