Nedostatak sna utiče na imunitet i zdravlje

Hronična neispavanost/allaboutvision/
Hronična neispavanost povezana je s mnogim zdravstvenim problemima, uključujući promjene raspoloženja, kognitivne poteškoće, srčane i moždane udare. Istraživanja su pokazala da loš san može doprinijeti ovim stanjima putem hronične upale, ali mehanizmi koji to omogućavaju nisu u potpunosti razjašnjeni.
Naučnici iz Dasman instituta za dijabetes u Kuvajtu istražili su kako nedostatak sna utiče na imune ćelije u krvi, posebno monocite, i njihovu povezanost sa sistemskom upalom. Monociti su vrsta bijelih krvnih zrnaca ključnih za urođeni imunitet, a dijele se na klasične, neklasične i intermedijarne podvrste. Neklasični monociti patroliraju krvnim sudovima i tkivima, regulišući imuni odgovor kroz upalne signale.
U istraživanju je učestvovalo 276 zdravih odraslih osoba iz Kuvajta s različitim indeksom tjelesne mase (BMI), od kojih je 237 završilo studiju. Analizirani su njihovi obrasci spavanja i krvni pokazatelji upale. Otkriveno je da gojazni ispitanici imaju lošiji san i više hronične upale u odnosu na one s normalnom tjelesnom masom. Također su imali veći broj neklasičnih monocita, što je bilo povezano sa slabijim snom i povećanom upalom.
Dodatno, pet zdravih osoba normalne težine prošlo je test deprivacije sna od 24 sata. Analiza krvi pokazala je da su se njihovi monociti promijenili tako da su nalikovali onima kod gojaznih ispitanika, što je poznato da doprinosi hroničnoj upali.
Glavna autorica studije Fatema al-Rashed ističe da savremeni način života – tehnologija, ekrani i promjene u društvenim normama – otežava redovan san. Autori zaključuju da buduća istraživanja trebaju ispitati kako terapije spavanja i ograničavanje tehnologije mogu ublažiti ove efekte.