Nauka u 2023. godini: šta se događalo?

Lijekovi za pretilost kao naučni proboj:
Značajan napredak ostvaren je u razvoju agonista GLP-1, lijekova poput Ozempica, Wegovyja i Mounjara, koji su pokazali obećavajuće rezultate u liječenju pretilosti. Međutim, kritike su upućene na etičnost i finansijske veze proizvođača Novo Nordiska s medicinskim stručnjacima.
Odobrenje lijeka za Alzheimerovu bolest:
FDA je odobrila lijek Leqembi za Alzheimerovu bolest, iako su postojale kontroverze zbog rizika od nuspojava poput oticanja mozga i krvarenja. Uprkos tome, lijek pokazuje usporavanje gubitka kognitivnih funkcija.
Prva odobrena CRISPR terapija:
Ujedinjeno Kraljevstvo odobrilo je Casgevy, prvu CRISPR terapiju koja tretira anemiju srpastih ćelija i beta-talasemiju, otvarajući vrata inovacijama u genetičkom uređivanju.
Zašto je rimski beton bio tako dugotrajan?
Istraživači s MIT-a, predvođeni Admirom Mašićem, otkrili su drevne strategije proizvodnje betona koje su dale rimskom betonu njegovu poznatu trajnost. Rad može držati ključ za dizajniranje betona koji traje veoma dugo.
Nobelove nagrade za naučne dosege:
Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu dodijeljene su Katalin Karikó i Drew Weissman za mRNA tehnologiju, dok su u fizici nagrađeni Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier za eksperimentalne metode generisanja atosekundnih impulsa. U hemiji su laureati Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Aleksej I. Ekimov za otkriće kvantnih tačaka.
Gravitacioni talasi i promatranje svemira:
Astrofizičari su otkrili slabije gravitacione talase uz pomoć NANOGrav opservatorije, promatrajući pulsare. Također, IceCube detektor u Antarktiku uspješno je detektirao neutrine, pružajući uvid u svojstva tih neuhvatljivih čestica.
Detekcija neutrina pomoću ledene kocke:
Tim na detektoru IceCube ostvario je izuzetan uspjeh stvaranjem prve slike Mliječnog puta “svjetlom” neutrina. Neutrino opservatorija IceCube, smještena na Južnom polu, koristi blok leda opremljen sa 5.000 svjetlosnih senzora kako bi uhvatila visokoenergetske neutrino čestice. U članku objavljenom u časopisu Science, IceCube Collaboration predstavlja dokaze o emisiji neutrina visoke energije iz Mliječnog puta. Neutrini su izazovni za detekciju jer nemaju masu i rijetko stupaju u interakciju s materijom.
Visokoenergetska čestica Amaterasu:
Astronomi su otkrili Amaterasu, visokoenergetsku česticu koja dolazi iz praznog dijela svemira, postavljajući nove izazove u istraživanju kozmičkih zraka.
Rane migracije naše vrste:
U oktobru 2023, studija predvođena Sarah Tishkoff sa Univerziteta u Pennsylvaniji, pokazala je da je mala količina neandertalske DNK u današnjim Afrikancima ušla u liniju Homo sapiensa već prije 250.000 godina negdje u Evroaziji, što znači da smo napustili Afriku više puta, i to puno ranije nego što se mislilo.
COP28: proizvođači fosilnih goriva kao pobjednici:
Neuspjeh COP28 da pozove na postupno ukidanje fosilnih goriva nazvan je razarajućim i opasnim s obzirom na hitnu potrebu za djelovanjem u borbi protiv klimatske krize. UN-ov klimatski samit završio je kompromisnim dogovorom koji je pozvao na prelaz s fosilnih goriva, dok je jači izraz postupno ukidanje podržavalo 130 od 198 zemalja koje su pregovarale u Dubaiju, ali su ga blokirale zemlje poput Saudijske Arabije. Naučnici tvrde da sporazum sadrži mnogo rupa i ne odražava ozbiljnost klimatske krize, te da je potrebno postupno ukidanje fosilnih goriva.
Tehnički problemi sa sondom Voyager 1:
NASA-ina sonda Voyager 1 suočava se s problemima u slanju smislenih signala, što izaziva zabrinutost u znanstvenoj zajednici. Inženjeri nastoje popraviti sondinu funkcionalnost i produžiti njezin životni vijek.
Razvoj umjetne inteligencije i regulacija:
Duboko učenje i jezični modeli poput GPT-a nastavljaju se razvijati, primjenjujući se u različitim sektorima. Međutim, postoji zabrinutost zbog nedostatka regulacije, a regulatorne inicijative poput pravila EU o umjetnoj inteligenciji i izvršne naredbe predsjednika Bidena u SAD-u pokušavaju osigurati odgovorno korištenje ove tehnologije.
U zaključku, 2023. godina obilježena je napretkom u zdravstvu, astrofizici i tehnologiji, ali i postavljanjem važnih pitanja o etici i regulaciji u ovim brzorazvijajućim područjima.