''Najstariji pacovi na svijetu'' žive u laboratoriji za anti-aging istraživanja

Ilustracija/ Wikimedia/

Ilustracija/ Wikimedia/

Ilustracija/ Wikimedia/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Priče o laboratorijskim miševima i pacovima obično nisu toliko lijepe. Kao i sve životinje na kojima se vrše testiranja oni žive u malim kavezima gdje provode svoj kratkotrajni život u izolaciji od svijeta. No, u ovoj laboratoriji za istraživanje efekata starenja, bnnbreaking.com opisuje možda prvu ''toplu pacovsku priču'' (bar što se tiče laboratorijskih), koja je iznimne važnosti i za cijelo čovječanstvo. Radi se o starim laboratorijskim životinjama koje su doživjele impresivnu dob zahvaljujući eksperimentima za podmlađivanje koji su na njima izvođeni - i ne planiraju stati!

- U neobičnom zaokretu konvencionalne upotrebe laboratorijskih životinja, Jackson Laboratory u Bar Harboru, Maine, ima izvanrednu grupu starijih miševa. Poznati po svojoj živahnosti i vitalnosti, ovi stariji glodari nisu predodređeni za žrtvovanje nakon eksperimenta, već su sastavni dio pionirskih istraživačkih projekata fokusiranih na proces starenja.

Nadia Rosenthal, naučna direktorica laboratorije, opisuje ove gerijatrijske miševe kao 'znatiželjne, energične, nevjerojatno aktivne.' Ova karakterizacija rezonira s onim čemu mnogi ljudi teže dok stare: život ispunjen snagom, radoznalošću i aktivnošću.

Za razliku od tipične sudbine laboratorijskih miševa i pacova, ovi stariji miševi su pošteđeni od žrtvovanja nakon eksperimenata. Ovaj pristup označava značajno odstupanje od tradicionalnih medicinskih istraživačkih praksi, navodi se.

Umjesto da se fokusiraju na bolesti, istraživači imaju za cilj otkriti tajne za produženje zdravlja i vitalnosti tokom procesa starenja. Pristup je svedočanstvo promene paradigmi u medicinskim istraživanjima, gde se fokus postepeno širi sa pukog upravljanja bolestima na poboljšanje kvaliteta života i trajanja zdravlja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Istraživači u Jackson Laboratory i drugim institucijama širom svijeta istražuju različite tretmane i terapije za borbu protiv starenja. Na primjer, Rejuvenate Bio se fokusira na gensku terapiju za manipulaciju metabolizma starenja, ciljajući ključne gene dugovječnosti, i pokazao je obećavajući u borbi protiv srčanih bolesti kod miševa.

Druge studije ističu potencijal supstanci kao što je D-manoza u smanjenju upale i ćelijske disfunkcije, moguće u borbi protiv infekcija urinarnog trakta povezanih sa starenjem kod starijih miševa. Ovi napori pokazuju nemilosrdnu potragu za naukom kako bi se otkrile tajne starenja i poboljšao kvalitet života u našim kasnijim godinama.