(VIDEO) Premijerno prikazan "Prvi ešalon - film o maloljetnim borcima Armije RBiH"

U Prvoj bošnjačkoj gimnaziji premijerno je prikazan Prvi ešalon - film o maloljetnim borcima Armije RBiH, koji su, u okviru školskog projekta, uradli su učenici trećeg razreda Gimnazije u saradnji sa svojim profesorima - mentorima.
Ideja, koju su osmislili početkom školske godine, realizirana je i pretočena u film osam mjeseci kasnije.
- Kad nas je profesor pitao koji ćemo projekat raditi, mi smo jednoglasno rekli - film o maloljetnim borcima. Nadamo se da će film ispuniti očekivanja. Moj roditelj je maloljetni borac, i zbog toga sam, u konačnici, jako ponosan da se naša generacija sjeća, da ne zaboravlja, rekao je jedan od učenika koji su radili na projektu.
Film počinje scenom u kojoj grupa srednjoškolaca, njih 5-6 sjedi za stolom u nekom kafiću. Svi oni u rukama drže mobitele, tipkaju poruke kada u jednom trenutku jedan od njih kaže: "Vidiš, ja na kafi neki dan sa babom sjedim kad amidža dolazi i saznajem imao 16 godina kad je bio u ratu..."
U filmu pojavljuje je 12 boraca Armije RBiH, koji su na početku agresije na BiH bili maloljetni. Ne krijući ponos, govore o tome zašto su stupili u Armiju, kako su na tu njihovu odluku da stanu u prve redove odbrane domovine reagovali njihovi roditelji, ali i saborci, sa čime su se sve suočavali, šta su sve prošli i preživjeli u tim teškim ratnim godinama te sa kakvim se traumama i danas nose.
Sam film je na specifičan način rađen u segmentima, pa tako na samom početku publika upoznaje njih (pre)mlade borce, i tu saznaje da su neki od njih bukvalno bili djeca. U filmu govori i zvanično najmlađi pripadnik Armije RBiH, koji je u trenutku kada je krenuo da brani domovinu, imao tek 13 godina, pet meseci i nekoliko dana... Tu je, u to vrijeme, i jedan 14-godišnjak, a ni ostali nisu bilo puno stariji od njih.
Da bi nastao ovaj film, koji traje nešto više od 50 minuta, učenici i njihovi mentori su, kako sami rekoše, proputovali haman cijelu BiH, a maloljetni borci koji su im ispričali svoje priče su iz Bihaća, Bužima, Goražda, Jajca, Kalesije, Konjević Polja, Mostara, Trnova, Sarajeva...
Da li bi opet, da se mogu vratiti, postupili isto, da li bi svojoj djeci dozvolili da učine ono što su oni, bez previše razmišljanja, uradili tada, te gdje su sada, tri decenije poslije, tek neka su od pitanja na koje su u dali odgovore tada tek dječaci, a danas zreli ljudi.
Isto pitanje postavljaju i učenici sami sebi - Da li bi oni, srednjoškolci koji pohađaju treći razred bili spremni i sposobni uraditi ono što su te 1992. učinili njihovi vršnjaci...
Film nosi i poruku, jasnu i snažnu, da je domovina samo jedna - što pravo u kameru govori jedan od maloljetnih boraca, a kojih je, prema nekim (nepotvrđenim) informacijama, bilo oko 15.000 u redovima Armije RBiH.
- Jedva s suzdržavam da ne pustim suzu. A bio sam specijalac, i heroj, i nosilac ratnog priznaja. Bio sam par godina stariji od ovih momaka, kazao je Omer Osmanović, kantonalni ministar za boračka pitanja, nakon promocije, osvrćući se na emotivne, a na momente i jako potresne dijelove svjedočenja iz filma koji je na kraju ispraćen glasnim aplauzom, kao i ekipa koja je radila na njemu.
Za junake filma Osmanović je kazao da su oni razbili mitove.
- Mit je bio šta djeca znaju. Oni su znali šta hoće, a potvrda toga su njihove izjave na kraju filma da bi to sve ponovili i da odgajaju svoju djecu, da budu kao oni.
Osvrnuo se Osmanović i reakciju publike nakon filma: Ovi silni aplauzi... bio sam na dosta promocija, ali ni na jednoj nije bilo ovoliko aplauza".
Premijeri filma prisustvovli su i Seid Eminović, iz Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini (koja je osnivač Prve bošnjačke gimnazije), ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj, ministrica odgoja i obrazovanja KS-a Naida Hota-Muminović, načelnik Općine Stari Grad Irfan Čengić, učenici i njihovi roditelji, profesori i drugi gosti.
Bili su tu i skoro svi glavni junaci Prvog ešalona - maloljetni borci ABiH - aplauz koji su oni dobili ipak je bio najglasniji.