Iza nas je još jedan Bookstan: U knjigama čujemo ono što bi buka i bijes historije željeli da zaboravimo

Bookstan koncert hemon imamović/
Čitalo se i pjevalo/Milomir Kovačević Strašni
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pod sloganom “Zarjavele trobente”, u Sarajevu je održan deveti Međunarodni festival književnosti Bookstan. Zanimljivi događaji održani su na više lokacija - unutrašnje dvorište knjižare Buybook, Akademija likovnih umjetnosti, Atelje Figure, Američki kutak te Dom mladih.

- Centralna pitanja ovogodišnjeg festivala koja su odredila i izbor gostiju bila su - Kakvi narativi imaju moć postati kulturnim naslijeđem? Na koji način književni glasovi bivaju odjekom vlastite generacije, ali duh njenog vremena transcendiraju u ideal koji nije sebično, nostalgično vezan za jedno vrijeme i prostor, već bremenit istinom za generacije koje dolaze? Šta je sa narativima koji ostaju zatočeni u svojoj generaciji - kakvo značenje imaju izvan nje, kažu organizatori.

U četiri dana održano je više od 30 događaja. Festival je otvoren muzičkom večeri sa Zoranom Predinom, književnikom i muzičarom, a zatvoren je slično - koncertom Damira Imamovića i Aleksandra Hemona. Damir Imamović predstavio je svoj novi album koji je svojevrsni soundtrack za knjigu Aleksandra Hemona i nosi isto ime kao i njeno američko izdanje: “The World And All That It Holds”.

U toku festivala na Akademiji likovnih umjetnosti održano je više specijalnih programa, a u Buybooku i dva programa In memoriam

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Publika je u četiri dana imala priliku poslušati predstavljanja knjiga međunarodno poznatih i prevođenih autora iz različitih zemalja poput Petera Maassa (SAD), Zdravke Evtimove (Bugarska), Mosaba Abu Tohe (Palestina), Taine Tervonen (Finska/Francuska), Ave Home (Iran/Kanada), Defne Suman (Turska), Guzelj Jahine (Rusija), Hervéa le Telliera (Francuska), Andreja Blatnika (Slovenija), Dušana Šarotara (Slovenija), Velibora Čolića (Francuska/BiH), ali i domaća imena poput Faruka Šehića, Refika Ličine, Lane Bastašić, Steve Grabovca, Drage Glamuzine, Darka Cvijetića, Selme Raljević i Aleksandra Hemona.

U toku festivala na Akademiji likovnih umjetnosti održano je više specijalnih programa, a u Buybooku i dva In memoriam programa. U Američkom kutku održan je Mladi kutak - Bookstanov program namijenjen najmlađoj publici. Organizovana je i radionica za mlade književne kritičare i kritičarke, ove godine pod vodstvom profesorice Andree Lešić i nazivom “Konstrukcije nade i beznađa u književnoj kritici”. Polaznicima radionice dodijeljeni su certifikati, a najboljima i nagrade.

- U ovim zastrašujućim, beznadnim vremenima, svijest o prolaznosti nekadašnjih beznađa i o načinima na koji su ljudi ipak uspijevali opstati i pronaći izvore nade možda je najbolje graditi pažljivo slušajući glasove ranijih generacija. Pišući o njima, kao i o piscima sopstvene generacije, iz perspektive sopstvenog vremena i njegovih beznađa i razloga za nadu, mladi kritičari i kritičarke uspostavljaju jedan od komunikacijskih kanala preko generacijskog jaza, učeći nas da u književnim tekstovima čujemo i ono što bi buka i bijes historije željeli da prečujemo i da zaboravimo, rečeno je na radionici.