Važni elementi procesa eurointegracija
Važnost regija u procesu eurointegracija bila je tema koju je u Travniku elaborirao prof. dr. Sead Turčalo, dekan Fakulteta politčkih nauka Univerziteta u Sarajevu: “Ovaj rad istražuje ključnu ulogu regija u procesu europskih integracija. Analizirano je kako regionalna dimenzija utiče na uspješnost i dinamiku pristupanja Europskoj uniji, uzimajući u obzir specifičnosti bosanskohercegovačkog konteksta.
Rad se zasniva na pretpostavci da regije, kao subnacionalne jedinice, imaju značajan uticaj na implementaciju EU acquisa i apsorpciju pretpristupnih fondova.
U slučaju BiH, složena administrativna struktura koja uključuje dva entiteta i distrikt Brčko predstavlja jedinstven izazov u kontekstu eurointegracijskih procesa. Istraživanje obuhvata analizu postojećih mehanizama koordinacije između različitih nivoa vlasti u BiH, s naglaskom na njihovu efikasnost u kontekstu EU integracija. Posebna pažnja posvećena je ulozi dva eniteta, Federacije BiH i Republike Srpske u procesu usklađivanja zakonodavstva s EU standardima. Rad također razmatra regionalne disparitete unutar BiH i njihov uticaj na ravnomjeran razvoj u kontekstu EU integracija.
Analiziran je potencijal prekogranične saradnje i regionalnih inicijativa u jačanju kohezije i ubrzanju procesa eurointegracija. Zaključci rada ukazuju na neophodnost jačanja institucionalnih kapaciteta regija u BiH za efikasno učešće u EU integracijama. Predložene su konkretne preporuke za unapređenje koordinacijskih mehanizama i povećanje kapaciteta za apsorpciju EU fondova na regionalnom nivou. Ovo istraživanje doprinosi boljem razumijevanju kompleksnosti eurointegracijskog procesa u kontekstu složenih državnih struktura, pružajući vrijedne uvide za kreatore politika i istraživače u oblasti europskih studija i regionalnog razvoja.”
Prof. dr. Zdravko Lučić posvetio se temi “Građansko i nacionalno kao interakcijski funkcionalni elementi stabilnosti političkog sistema u BiH”. U radu se problematiziraju principi građanskog i nacionalnog elementa u strukturi političkog sistema Bosne i Hercegovine.
Autor polazi od stanovišta da se u političkoj realnosti naše zemlje ova dva elementa vještački polariziraju i dovode u sukob od strane nezdravih i prevaziđenih političkih mastodonata. Ova dva principa, u predstojećim ustavnim promjenama, na svim nivoima odlučivanja treba dovesti u optimalni i skladni odnos međusobne učinkovitosti. Autor daje pregled primjera u internaconalnoj dimenziji sa relevantnim teorijsko-pravnim okvirom. “S obzirom na historijsku i tradicijsku složenost naše državne zajednice njeno bivstvovanje je moguće samo u koegzistenciji građanskog i nacionalnog”, napominje dr. Lučić.