Bila jednom jedna armija

Ilustracija: MAHMUD LATIFIĆ/
Ilustracija: MAHMUD LATIFIĆ
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Starije generacije se sjećaju kako je to nekad bilo, a zbog mlađih pokušaću dočarati: kad bi neko dobio poziv da ide u vojsku, a bilo je to mirno doba u zemlji Jugoslaviji, kad je sve cvjetalo i raslo, onda se skoro pa obavezno priređivala svečanost ispraćaja u vojsku. Tradicionalna i vesela, kao što su bile, naprimjer, svadbe i rođendani. Pa se u kući dotičnog regruta priredilo slavlje, bilo pjesme, rakije, meze, ljubavnih scena, suza radosnica… a ako se dogodilo da se potrefe slavlje i noćni voz za neku od jugoslovenskih kasarni - destinacija gdje se ima regrut javiti, onda bi se veselo društvo zaputilo prema stanici.

Neko je nosio zastavu, neko flašu vinjaka, konjaka, rakije… nastavilo se piti i gromoglasno pjevati: Oj, druuuugoviiiiii jeeee l’ vaaaam žaaaaao… je l’ vam žao je l’ vam žaaaaao... rastaaaaanak se priiiimaaaaakaoooo priiiimakao priiiimakao rastanak se priiiimaaakaooooo… Svejedno je bilo gdje se pjeva i u koje se doba pjeva, član inače strogog zakona o remećenju javnog reda i mira tada nije važio. Odlazak regruta u armiju bio je svečani čin koji se nije smio ometati, ma koliko se i ma gdje se mi derali i pjesma orila: Oj, mašinooooo, pustiiii dimaaaa dosta pusti dima dostaaaaa… da ne viiiiidiiiim gdje mi draga osta…

Ljubav prema domovini, a ko je više dokazuje od onih koji će se uskoro zakleti da su spremni i svoj život za nju položiti, iznad je svakog zakona, razumljivo.

I tako bi s pjesmom, koja je potisnula tugu zbog rastanka, došli do normalne stanice, centralna ličnost, regrut, dakle, bio je stalno grljen, padale su velike riječi o prijateljstvu, a ako je imao i djevojku, o čekanju i vječnoj ljubavi. I onda bi on otišao, a mi, tihi i potišteni, vraćali bi se svojim kućama. Tuga je konačno isplivala na vrh duše i više nikom nije bilo do pjesme.

Petnaest mjeseci kasnije ili godina, brzo bi prošla nama koji smo ostali i ponekad se sjetili našeg regruta: “Je l’ se javio taj i taj?”

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Piše li ti on?”, to bi obično bilo pitanje za dragu koja ga čeka.

A njegovih petnaest mjeseci, kasnije godina, oooh nikad proći. Pored kreveta, iznad noćnog ormarića u spavaonici, nalijepio je kalendar s mjesecima i danima i kako se uveče vrati iz dnevnih obaveza vojnika, on uzima olovku i križa još jedan dan, stavlja na njega iks i u svakom trenutku tačno zna koliko mu je još ostalo do kraja. Kako se taj kraj bliži, on je sve glasniji i svako malo obznanjuje iz sveg grla: “Sitnooooo!!! Još dvadeset…” I tako do kraja.

Teško su mu padali vojnički dani, posebno prvi mjeseci obuke, kada je disciplina gvozdena i kad cvika od svakog, pa i najnižeg čina. Kad prođe obuka i kad se nauče razne vojničke fore, onda ne šiša ni niže oficire, a kamoli desetara. U međuvremenu je takođe našao i nekog ili neke drugove s kojima se posebno povezao na osnovu karakternih sličnosti, to će biti oni likovi za koje će kasnije tvrditi: “Jooj, kakvog sam jarana imao iz…” I onda bi uslijedilo ime nekog od gradova ili sela od Triglava do Gevgelije, odakle su sve vojnici Jugoslovenske narodne armije dolazili na svoja odredišta u kasarne.

Kasnije će zaboraviti muke i vojnički dril, kopanje rovova i marševe, o armijskom roku govoriće kao o turističkom izletu: “Joj, meni je armija banja bila”.

Hoće to, u ljudskoj je prirodi da reducira i selektira doživljaje tako da briše ružne i tegobne, a sjeća se lakih i veselih: “Joooj, kako je nama bilo kad izađemo u grad…” Pa bi onda slijedili opisi nekog pijanstva (toga je bilo), pravog derneka (i toga je bilo), a vraćali su se neki i sa pričama o djevojkama koje su tokom služenja upoznali i umalo se nisu oženili. E, to je već bilo upitno, više je mirisalo na laž, jer zna se, djevojke su više izbjegavale mladiće u sivomaslinastim uniformama, negoli što su pristajale da se s njima druže ili kako su neki znali tvrditi i – ljube. Doduše, sve je to zavisilo i od mjesta, odnosno republike gdje se odlazilo na služenje vojnog roka. Priče o djevojkama možda su i pile vode u naprednijim sredinama, recimo, Sloveniji, ali zato se znalo da si u svakom slučaju najebao ako si dobio vojnu poštu u Štipu, Prizrenu ili Kumanovu, naprimjer.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Joooj, to ti je robija”, govorilo se kada bi se regrut snužden vraćao iz vojnog odsjeka, gdje mu je naloženo da se dana tog i tog pojavi u kasarni tamo negdje bogu iza leđa.

Neko vrijeme nakon odsluženja bivši vojnici nisu prestajali da pričaju o svojim doživljajima. Onda bi se vratili civilnom životu, ljepotama koje se nude na pladnju mladosti i armija bi tonula u zaborav. Ali, ali…

I dan-danas žive u sjećanjima ti reducirani doživljaji iz vojske, pa se još dogodi da čujem: “Joj, kakvog sam jarana imao u vojsci. Ne znam više ni je li živ, ali volio bih ga vidjeti nema tih para”.

Ponekad se i dogode ti sjetni susreti, život i sudbina opet spoje stare regrute, uveliko već očeve i djedove i onda se veličaju ti trenuci zajedništva i nesebičnog prijateljstva.

I to je skoro sve što je ostalo od onog vremena koje volimo i inače veličati na način da i teret života postaje lakoća.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sjećanje kao moleraj. Nova, svježa boja i glazura na davne uspomene. I ne samo boja, skloni smo ponekad i da te uspomene preoblikujemo da im dajemo važnost (to je ok) i ljepotu koji nikada nisu imale. Benigna želja da našu prošlost često pišemo riječima mašte.