/ Benjamin Krnić/

Pacijenti koji dođu na listu čekanja imaju samo jednu šansu, samo im lijek sa liste čekanja može pomoći/Benjamin Krnić

Nova godina, stara nafaka

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Bosni i Hercegovini odavno već novi dan ne znači i novu nafaku, tako da izreka novi dan, nova nafaka više ne unosi nikakvu nadu u živote onkoloških pacijenata.

U 2024, nekoliko puta, zaključno sa posljednjim danom stare godine, uvjerili smo se kako se zakoni, odluke, pravilnici mijenjaju za svega nekoliko sati. Samo ako se ima volje. Jedino je nemoguće, jedino nema volje kada su onkološki pacijenti u pitanju. Nova godina, stari problemi, nova godina, stara nafaka. Nova godina, 2025, mi i dalje u srednjem vijeku.

Pored problema koji onkološke pacijente šamaraju kao vjetar na vrhu Bjelašnice sa svih strana, ne daju udahnuti, otvoriti oči, posebno je mučno slušati i gledati kada parlamentarci na svim nivoima raspravljaju o nama. Posljednji u nizu primjera je sjednica Skupštine KS-a na kojoj su zastupnici (uz sve uvažavanje rijetkih koji su upućeni, koji prate, pitaju i lavovski se bore za nas) pokazali i dokazali koliko ne znaju. Iako bi kao zastupnici morali biti upućeni, davno smo naučili da to i nije tako, ali barem bismo očekivali da ne pričaju i ne raspravljaju o onome što ih ne zanima i u što nisu upućeni. Toliko su neistina, dezinformacija, neznanja pokazali pojedinci da stanje u kojem se nalaze onkološki pacijenti više nikoga ne treba čuditi i niko više ne očekuje da će ikada biti bolje.

Pa, hajdemo ponovo razjasniti. Kada je lista čekanja na lijekove Fonda solidarnosti u pitanju, zastupnici bi trebali i morali znati da je taj problem star 20 godina i da isto toliko postoje liste čekanja i da isto toliko pacijenti čekaju na lijek ili smrt. Da, danonoćno iščekuju rezultat utrke između lijeka i smrti, jer ne postoji zamjena, alternativa, druga mogućnost. Pacijenti koji dođu na listu čekanja imaju samo jednu šansu, samo im lijek sa liste čekanja može pomoći. I u tom periodu su se smjenjivali i oni i ovi, ali stanje je uvijek bilo isto, grozno. Na skupi, pametni lijek, imunoterapiju i danas, kao i 2024. godine, 2023, 2022... 2006, 2005. godine čeka hiljade pacijenata iz cijele FBiH, a Zavod zdravstvenog osiguranja FBiH, Ministarstvo zdravstva FBiH, Vlada FBiH se 20 godina prave mrtvi.

Potpuno druga stvar su deficitarni lijekovi na Kliničkom centru, odnosno citostatici, otopine za infuziju i lijekovi za pripremu pacijenta za kemoterapiju, slovo A u abecedi protokola liječenja onkoloških pacijenata, kojih u intervalima nedostaje, kao što je situacija posljednju godinu. Znalo se to dešavati i u ranijim godinama, ali problem je brže rješavan i puno manje lijekova je nedostajalo, odnosno manji broj pacijenata je ostajao bez terapije. Na dan 6. januara na Klinici za onkologiju nedostaju Erlotinib tbl, Anastrazol tbl, Flurouracil amp, Eligard 45, BCG amp, Sandostatin lar 30 mg. Kada su ovi lijekovi u pitanju, stalno se kao krivci označavaju javne nabavke, tenderi, planiranja... jer, kao biva, novca ima, novac nije problem.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pričamo mi o ovome, sve smo glasniji, konkretniji i jasniji u traženju naših prava, osnovnog prava na život i lijek, ali naš glas se ne čuje, ne razumije ili i čuje i razumije, ali je lakše praviti se mrtav nego se uhvatiti ukoštac sa problemom koji odnosi živote kao kuga u XIV vijeku. Posebno što niko i ne poziva na odgovornost odgovorne, posebno što samo rijetki i znaju kroz šta prolaze bolesni građani jer davno su se naši vladari odrodili od naroda. Visoko su iznad nas, nikako ne hodaju zemljom, lebde u nekoj drugoj dimenziji. I, što bi se reklo, p..aju po sirotinji.