Znoj, bakterije i grinje: Evo koliko često morate da perete posteljinu po vrućini

Predivan je osjećaj opustiti se u svježoj i čistoj posteljini ljeti, poslije cijelog dana provedenog u vrućini i znoju. Ali ta prelijepa, čista posteljina neće dugo ostati takva – znoj i prljavština sa tijela poslije dana provedenih napolju prenose se na čaršave, pa će brzo ponovo zahtijevati pranje. Pitanje je: koliko često?
– Standardni čaršavi od svile, pamuka i lana vjerovatno će zahtijevati češće pranje tokom ljeta, jer su tijela toplija i više se znojimo noću. U ovo doba godine ima i više insekata, poput moljaca, komaraca, mušica itd., pa pranje posteljine pomaže i da se držite dalje od njih. Preporučio bih da se posteljina pere na svakih nedjelju do dvije, kako biste održali zdravu i čistu sredinu za spavanje – kaže Stiven Goknel, osnivač kompanije koja proizvodi posteljinu od bambusa.
Goknel preporučuje pranje posteljine na 30°C, pod uslovom da mašina nije pretrpana.
– To bi trebalo da bude dovoljno da se čaršavi, jastučnice i navlake za jorgan osvježe i očiste, a pritom štedi struju i ima manji uticaj na životnu sredinu. Neka posteljina može zahtijevati pranje na višoj temperaturi, pa je najbolje da provjerite uputstvo na pakovanju ili na sajtu brenda – savjetuje on.
Stručnjaci za čišćenje se slažu da posteljinu ljeti treba češće prati.
– Pranje posteljine jednom nedjeljno ljeti je sasvim dovoljno da ostane čista i svježa. Ako možete da je perete dvaput nedjeljno – još bolje, posebno ako su noći vruće – kaže Laura Mauntford, savjetnica za pranje odjeće.
Ona kaže da zahvaljujući efikasnosti savremenih deterdženata više nije neophodno prati posteljinu na visokim temperaturama, te ističe da kvalitetni deterdženti efikasno čiste čak i pri niskim temperaturama, već od 20°C, što štedi novac i energiju.
Mauntford savjetuje i korišćenje antibakterijskog dodatka za pranje kako bi se ubile bakterije i virusi, naročito u slučajevima prehlade ili stomačnog virusa. Iako to može povećati obim kućnih poslova, ona naglašava da se i drugi predmeti u domaćinstvu ljeti moraju češće prati.
– Peškire za kupanje, ruke i sudove treba prati češće (na svaka dva do tri korišćenja), jer toplo vrijeme pogoduje razvoju bakterija zbog dodatnog znoja i masnoće. Odjeća se takođe mora češće prati nego zimi, ne samo zbog znoja, već i zbog polena koji se prenosi. Dakle, posebno za one koji pate od polenske alergije, redovno pranje garderobe pomoći će da se izbegne izlaganje polenu – kaže Laura, prenosi Ona.rs.