Sve više ljudi koji nikad nisu pušili oboljeva od raka pluća: Evo zašto se to dešava

Ilustracija/ Pexels
Proporcija osoba kojima je dijagnosticiran rak pluća, a koji nikada nisu pušili, sve više raste, pokazuje nova studija objavljena 4. februara u časopisu Lancet Respiratory Medicine, povodom Svjetskog dana borbe protiv raka.
Istraživanje, koje su proveli stručnjaci iz Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC), agencije Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za rak, analiziralo je podatke iz Global Cancer Observatory za 2022. godinu. Rezultati su pokazali da je rak pluća peti vodeći uzrok smrti od raka među nepušačima na globalnom nivou, piše People magazin.
Zanimljivo je da su gotovo svi slučajevi raka pluća kod nepušača povezani s adenokarcinomom, najčešćim od četiri podtipa ove bolesti, kako kod muškaraca, tako i kod žena. U 2022. godini zabilježeno je oko 1,6 miliona novih slučajeva raka pluća kod muškaraca i oko 910.000 kod žena.
Kako se smanjuje učestalost pušenja u mnogim zemljama, zagađenje zraka postaje najveći faktor rizika. „Zagađenje zraka može se smatrati važnim faktorom koji djelimično objašnjava sve veću dominaciju adenokarcinoma, koji čini između 53% i 70% slučajeva raka pluća među nepušačima širom svijeta“, navodi se u studiji.
Dr. Freddie Bray, voditelj odjela za nadzor raka pri IARC-u i glavni autor studije, istakao je: „Rezultati pružaju važne uvide u to kako se bolest i temeljni faktori rizika razvijaju, nudeći smjernice za optimalnu prevenciju raka pluća na globalnom nivou.“
Dodao je da su promjene u obrascima pušenja i izloženosti zagađenju zraka među ključnim faktorima koji oblikuju rizik od raka pluća po podtipovima. „Divergentni trendovi između spolova u posljednjim generacijama pružaju važne informacije za stručnjake i donosioce politika u oblasti prevencije raka, omogućavajući im da razviju i provedu strategije kontrole duhana i zagađenja zraka usmjerene na visokorizične populacije“, kazao je Bray.
Prema procjenama Američkog društva za borbu protiv raka (ACS), rak pluća ostaje vodeći uzrok smrti od raka u svijetu. Očekuje se da će 2025. godine biti dijagnosticirano oko 226.000 novih slučajeva raka pluća, dok bi gotovo 125.000 osoba moglo izgubiti život zbog ove bolesti.
Iako rak pluća može pogoditi ljude svih uzrasta, najčešće se dijagnosticira kod starijih osoba, s tim da je većina oboljelih starija od 65 godina, navodi ACS. Ovi alarmantni podaci naglašavaju potrebu za hitnim djelovanjem u smanjenju zagađenja zraka i podizanju svijesti o faktorima rizika koji nisu povezani s pušenjem.