Primijetili ste ovu promjenu na koži? Ne ignorišite je, može biti znak ozbiljne bolesti

Zvuči bezazleno, ali nije/TikTok/Screenshot
Dr. John O’Bryen, specijalist opće prakse iz klinike Body Scan Skin Cancer Clinic u Australiji, podijelio je uznemirujući video na TikToku, u kojem prikazuje "najgori melanom" koji je ikada dijagnosticirao.
Liječnik je objasnio kako mu je namjera educirati javnost o manje poznatim oblicima ovog opasnog raka kože.
"Nisu svi melanomi smeđi ili crni. Neki se pojavljuju kao izrasline koje na prvi pogled ne izgledaju opasno", upozorio je dr. O’Bryen.
U ovom konkretnom slučaju, pacijent se javio liječniku zbog crvene izbočine na ruci koja je naglo narasla. Iako nije izgledala poput klasičnog madeža, pokazalo se da se radi o nodularnom melanomu, agresivnom i brzo rastućem obliku raka kože koji može nastati bilo gdje na tijelu.
Prema riječima dr. O’Bryena, melanom je bio promjera oko 4 milimetra, tvrd, uzdignut i brzo se širio. Pregled pod povećalom otkrio je mrežu krvnih žila i bijelih mrlja - znakove koji ukazuju na zloćudni tumor. Kasnije su uočene i karakteristične promjene poput "bijelih polarizirajućih linija" i "polimorfnih žila", što dodatno potvrđuje dijagnozu.
@skincancerdoctor Scary! Not all melanomas are brown and black! Nodular melanomas grow quickly and cause the greatest fatality. See a doctor urgently if you are concerned! ‼️ I performed an excisional biopsy of this and the patient will see a melanoma surgeon and medical oncologist.👨⚕️ My HEINE DELTA 30 PRO dermatoscope 🔍 continues to assist me in diagnosing skin cancers. Last year, I found and treated 1000! For general information about HEINE and their dermatoscopes please visit www.heine.com #melanoma #skincancer #heine #skincancerdoctor #dermoscopy #dermatoscope ♬ original sound - skincancerdoctor
Brzo širenje i visoka smrtnost
Nodularni melanom, drugi najčešći tip melanoma, najčešće se javlja kod osoba u četrdesetim i pedesetim godinama, a poznat je po tome što raste vertikalno u dublje slojeve kože. Zbog svoje brzine rasta, odgovoran je za najveći broj smrti povezanih s rakom kože.
"Ako primijetite bilo kakvu novu promjenu na koži, čak i ako ne odgovara klasičnim znakovima upozorenja, odmah se obratite liječniku", poručuje dr. O’Bryen.
Liječnici kod pregleda sumnjivih promjena na koži koriste tzv. ABCDE kriterije – asimetrija, nepravilni rubovi, promjena boje, promjer i evolucija (promjena kroz vrijeme). Međutim, stručnjaci upozoravaju da melanom može nastati i bez prisutnosti svih ovih znakova. Važno je znati da se čak 90 posto slučajeva raka kože može izbjeći, budući da su najčešći uzroci njegovog nastanka pretjerano izlaganje suncu i UV zračenju – bilo prirodnom, bilo onom iz solarija.
Liječnici preporučuju izbjegavanje sunca tijekom najintenzivnijeg dijela dana, nošenje zaštitne odjeće i korištenje kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) od najmanje 30.