Pet vrsta bolova nikada ne ignorišite

Bol je zaštitni mehanizam organizma, upozorenje da nešto nije onako kako bi trebalo da bude. Dobar je saveznik i alarm koji oglašava oštećenje tkiva u najširem smislu.
Simptom koji je potrebno ozbiljno da shvatimo
Specijalista urgentne medicine prof. dr Michael Turturro, University of Pittsburgh School of Medicine, navodi da bi trebalo da ozbiljno shvatimo bol i dođemo kod ljekara, ako imamo bilo kakvih nedoumica.
"Bolje je da vam kažemo da je sve u redu, nego da se sjećate prvog i neznatnog bola i žalite što ranije niste došli na pregled", kaže dr Turturro.
Svaki oblik bola potrebno je ozbiljno da shvatimo, ipak bitno je da znamo i da su neki bolovi razlog da potražimo stručno mišljenje.
Iznenadni bol koji ne prestaje
Iznenadan jak bol u bilo kojem dijelu tijela, što ne prestaje, uvijek je razlog da potražimo medicinsku pomoć. Prirodu bola u ovakvoj situaciji treba da procijeni ljekar.
"Bolje je da ne čekamo da sve prođe i mislimo da nije ništa. Neka pacijent i pogriješi u procjeni bola, samo da ne dođe na neki pregled kasno. Ukoliko je bol u ruci, na primjer, dovoljno zabrinjavajući, posebno ako niste nikada ranije imali neku sličnu tegobu dođite kod ljekara", objašnjava dr Turturro.
Bol u grudima
Ova vrsta bola izaziva najviše strijepnje kod pacijenta, jer se sa pravom dovodi u vezu sa infarktom miokarda.
"Bol u grudima je jak alarm i onda kada je iznenadan i kada se javi prvi put, ali i u situaciji kada se ponavlja. Ovi pacijenti uvijek moraju da budu pregledani", kaže specijalista urgentne medicine dr Mark Conroy, Ohio State University Wexner Medical Center.
Dr Turturro napominje da je bol u grudima posebno zabrinjavajući kod starijih osoba, koji imaju faktore rizika kao što su kardiološke bolesti, hipertenzija, dijabetes, povišen holesterol. On upozorava da ova tegoba može da bude i posljedica plućne embolije, kada odvojeni dijelovi tromba dospiju u pluća, Hayat.
Stručnjaci objašnjavaju da bol u grudima nekada može da bude i posljedica benigne tegobe kao što je gorušica. Mnoge i blage bolesti mogu da budu praćene bolom u grudima, zato ne bi trebalo da paničimo ako iskusimo ovaj bol, ali ni da ga zanemarimo, već da odemo kod ljekara koji će na osnovu dijagnostike postaviti tačnu dijagnozu.
Bol i crvenilo u listovima nogu
Dr Conroy objašnjava da bol u potkoljenicama, posebno u listovima nogu može da bude zabrinjavajuće stanje ako je praćen crvenilom i/ili otokom. Ovakav vid tegobe može da bude posljedica duboke venske tromboze.
"U pitanju je zabrinjavajući bol, posebno ako se javi poslije skorije operacije, dugotrajnog ležanja u krevetu, ili dužeg putovanja avionom", objašnjava dr Conroy.
Osjećaj bola i "kidanja" u gornjem dijelu leđa
Bol u leđima je jedna od najučestalijih tegoba i uglavnom posljedica loših navika. Spavanje u nezgodnom položaju, nepravilno fizičko vježbanje, loš položaj tijela tokom sjedenja, mogu da rezultiraju osjećajem bole u leđima. Dr Conroy kaže da ovaj simptom uglavnom nije razlog za brigu osim u jednom slučaju.
"Ukoliko je bol u leđima praćen osjećajem "kidanja" koji se širi na prednji ili zadnji dio grudnog koša potrebno je da hitno potražite stručnu pomoć. Osjećaj "kidanja" u leđima može da bude posljedica problema sa najvećom krvnom arterijom u našem tijelu, to jest, aortom koja iz srca snabdijeva krvlju, kiseonikom i hranjivim materijama sve ćelije u tijelu", kaže dr Conroy.
Bol u donjem dijelu stomaka
"Bol u stomaku je simptom zbog kojeg je svaki ljekar pomalo nervozan, jer je moguće da je posljedica najrazličitijih stanja i bolesti. Bitno je zato da pratimo prezentaciju ovog bola. Ukoliko su tegobe usmjerene više prema lijevom ili desnom boku moguće je da imamo kamen u bubregu, ako uz to imamo i visoku temperaturu, moguća je i upala bubrega. Tegoba u donjem desnom dijelu stomaka upućuje na upalu slijepog crijeva, ukoliko je praćena mučninom i povraćanjem", napominje dr Conroy, prenosi Telegraf.