Odlažete mokrenje? Odmah prestanite to raditi, može ozbiljno naškoditi vašem zdravlju

Rizici koje ne treba zanemariti/FreePik
Ako obično čekate satima prije nego što odete da mokrite, trebalo bi da još jednom razmislite o toj navici, savjetuju stručnjaci.
Koliko ste puta odlučili da prvo morate da završite sastanak ili da stvarno ne želite da propustite ni sekundu filma koji gledate, pa odlažete odlazak u toalet?
Često odlaganje mokrenja uglavnom može biti bezopasno, ali postoje situacije u kojima ta navika može predstavljati prijetnju po vaše zdravlje, naročito ako je riječ o uobičajenom, naučenom ponašanju, rekao je dr Džejson Kim, klinički vanredni profesor urologije na Univerzitetu Stoni Bruk u Njujorku, piše CNN.
,,Postoji složen neurološki sistem koji kontroliše mokrenje", dodao je Kim, koji je također direktor Univerzitetskog centra za zdravlje karlice kod žena i kontinenciju.,,Vaši bubrezi proizvode urin, koji zatim kroz dvije cijevi koje se zovu ureteri otiče do bešike. Rekao bih da je normalni kapacitet bešike oko 400 do 600 kubnih centimetara.”
Nakon što se bešika napuni otprilike do pola, nervni receptori javljaju mozgu da je vrijeme za mokrenje, a mozak poručuje bešici da zadrži urin do prihvatljivog trenutka, rekao je Kim. Tada mozak šalje signale koji opuštaju mišić sfinkter uretre i stimulišu mišiće bešike da se kontrahuju i izbace urin, dodao je Kim.
„Tako smo evoluirali – jer da bismo mokrili dok hodamo, recimo, ulicom, naši predatori bi nas nanjušili“, rekao je dr Dejvid Šasterman, sertifikovani urolog iz klinike,,NY Urology" u Njujorku. “Urin sadrži koncentrisane toksine, zbog čega ih se tijelo i oslobađa – a ono što se zapravo dešava jeste da želite da zadržite te toksine jer imaju specifičan miris, i želite da ih izbacite onda kada ste u sigurnijem okruženju.”
Evo šta još treba da znate o rizicima zadržavanja mokraće.
Razlozi zbog kojih ne bi trebalo da zadržavate mokrenje
Odlaganje mokrenja može povećati rizik od infekcije urinarnog trakta (UTI), koja nastaje kada bakterije uđu u urinarni trakt. Iako bi mokrenje u idealnom slučaju izbacilo sve nove „uljeze“, zadržavanje urina može „stvoriti plodno tlo za razmnožavanje bakterija“, rekao je dr Džamin Brambat, urolog u Orlando Health-u i saradnik CNN-a.
Zbog toga se ljudima, posebno ženama, savjetuje da mokre nakon seksualnog odnosa, jer trenje tokom seksualne aktivnosti može da gurne bakterije u mokraćnu cijev.
Ako se ne liječi, UTI može doći do bubrega i izazvati infekciju bubrega — pijelonefritis, rekao je dr Kim. Ako se ni ta infekcija ne kontroliše, može doći do infekcije krvotoka ili urosepse — sepse koja potiče iz urinarnog sistema.
Vremenom, često zadržavanje mokraće može preopteretiti i oslabiti mišiće bešike, koji tada više ne mogu da proizvedu dovoljno snage da potpuno isprazne urin, navode stručnjaci. Zbog toga može postati „teže potpuno se isprazniti kada konačno odete u toalet“, rekao je Brambat. „Kada se to desi, možete upasti u začarani krug – višak urina znači veći rizik od infekcija.“
„Takve stvari viđamo kod medicinskih sestara i nastavnika“, rekao je Kim. „Uopšte ne idu u toalet tokom cijele smene ili dana u učionici.“
Ako primjetite da ne možete normalno da mokrite, nemojte čekati da vidite da li će se stanje popraviti — potražite savjet ljekara. Mogući tretmani uključuju samokateterizaciju, dugotrajnu kateterizaciju ili sakralnu neuromodulaciju – „pejsmejker“ za bešiku koji u nekim slučajevima može „povratiti sposobnost normalnog kontrahovanja mišića bešike“, rekao je Kim.
U ekstremnijim slučajevima, zadržavanje mokraće može izazvati vraćanje urina u bubrege, što može dovesti do infekcija, oštećenja bubrega ili hidronefroze. Hidronefroza je stanje u kojem se bubrezi povećavaju i šire zbog otežanog protoka mokraće.
Nedovoljno pražnjenje bešike također može izazvati bolove u stomaku, grčeve ili stvaranje bubrežnih kamenaca.
Koliko je rizično zadržavanje mokraće?
Uvijek je najbolje da poslušate signale svog tijela što je prije moguće, kažu stručnjaci, posebno zato što nikada ne znate kada je vaša uretra došla u kontakt sa bakterijama koje mogu izazvati infekciju urinarnog trakta (UTI).
Za prosječnu zdravu osobu, međutim, zadržavanje mokraće nekoliko sati, nekoliko puta sedmično, vjerovatno neće izazvati štetu, navode stručnjaci. Ali ako redovno ignorišete potrebu za mokrenjem tokom više sedmica ili duže, nepotrebno opterećujete bešiku i bubrege.
Za neke ljude odlaganje mokrenja može biti rizičnije, pa bi trebalo da obrate pažnju da to ne rade prečesto. To posebno važi za osobe koje možda ne mogu efikasno da se bore protiv infekcija — uključujući starije osobe koje često imaju smanjenu sposobnost normalnog mokrenja, jer starenje može biti praćeno uvećanom prostatom (kod muškaraca) ili suženjem uretre (kod žena), rekao je dr Šusterman.
Osobe sa neurogenim poremećajima bešike ili bubrega također su izložene većem riziku od komplikacija izazvanih zadržavanjem mokraće.
Trudnice također treba posebno da paze i da ne odlažu mokrenje, jer su već izložene većem riziku od infekcija urinarnog trakta zbog povećane tjelesne težine i pritiska materice na bešiku, što može otežati potpuno pražnjenje urina, rekao je Šusterman.
Ako pušite ili radite sa toksičnim supstancama poput benzina, imate veći rizik od razvoja raka bešike, dodao je Šusterman, pa je redovno mokrenje važno i za vas.
Ako zadržavate mokraću jer primećujete da neuobičajeno često trčite u toalet, to može biti znak sindroma preaktivne bešike, dijabetesa ili infekcije urinarnog trakta, kažu stručnjaci. U tom slučaju, posjetite urologa koji vam može pomoći da otkrijete uzrok i da započnete sa vježbama koje pomažu u kontroli bešike.
„Ako vam se ne sviđaju javni toaleti – razumijem vas“, rekao je Brahmbat. „Ali bolje je da mokrite kada vam tijelo to signalizira, nego da zadržavate urin. Ponesite sa sobom dezinfekcione maramice ili prenosivu zaštitu za WC dasku, ako će vam to pomoći da se osjećate prijatnije. Vaša bešika će vam biti zahvalna što ste otišli na vrijeme!“