Nema otrovnijeg povrća od ovog: Prepuno je pesticida, a stalno se kupuje
Nije nikakva nepoznanica da se voće i povrće tretira pesticidima zato je važno, na šta često upozoravaju stručnjaci, da se adekvatno operu i obrade pre konzumacije.
Švedski naučnici dokazali su da se insekticidi, fungicidi i regulatori rasta biljaka mogu nakupljati u organizmu kako kod odraslih tako i kod djece. Međutim, ako dvije sedmice ne konzumiramo hranu kontaminiranu pesticidima, nivo ovih toksina u našem tijelu opada na nulu. Ovo je razlog zašto je važno izbjegavati hranu tretiranu pesticidima.
Zdravlje mozga: U dokumentima iz 2008. godine navodi se da se mnogi pesticidi smatraju neurotoksinima koji mogu uticati na mozak sisara i ljudi. Istraživanja su pokazala snažnu povezanost između izloženosti pesticidima i Parkinsonove bolesti – hroničnog i progresivnog poremećaja pokreta.
U izvještaju iz 2011. godine otkriveno je da glifosat uzrokuje od 60% do 100% zagađenja vazduha. U Evropi je više od 40% podzemnih voda pozitivno na prisustvo glifosata, dok su Nijemci ovaj pesticid pronašli u ljudskom urinu. Glifosat je otkriven i u ljudskoj krvi, pa čak i u majčinom mlijeku.
Zdravlje djece: Djeca su osjetljivija na toksine nego odrasli. Američka akademija pedijatara upozorila je da je izloženost pesticidima u ranom uzrastu povezana sa rakom kod djece, smanjenom kognitivnom funkcijom i problemima u ponašanju. Istraživanja su pokazala da predškolci izloženi pesticidima imaju slabiju izdržljivost, lošiju koordinaciju oka i ruke, kao i slabije kratkoročno pamćenje u poređenju sa djecom koja nisu bila izložena istom nivou toksina.
Kako biste smanjili rizik od ovih oboljenja, preporučuje se da izbjegavate kupovinu ovih vrsta povrća, osim ako nisu organski uzgajane ili gajene u vašoj bašti: celer, spanać, paradajz, čeri paradajz, krastavci, paprike.