“Ne idi vani mokre kose” čuli ste bar jednom u život

Vjerovatno vas je nekad neko upozorio da ne izlazite napolje mokre kose zimi. Iako ovaj savjet mnogi poslušaju i smatraju ga dobrim, je li to zaista opasno po vaše zdravlje?
Šta kaže nauka
Ima smisla: kosa vam je mokra, zbog čega vam može biti hladno. Spojite to s boravkom napolju na niskim temperaturama i logično je da ćete se osjećati smrznuto. Ali, da li osjećaj hladnoće znači da ste podložniji virusima i bakterijama?
Naučnici u Engleskoj otkrili su da hlađenje ne povećava mogućnost prehlade. Međutim, ako je virus prehlade već u vašem tijelu, hlađenje može olakšati pojavu simptoma, otkrili su istraživači, prenosi Fokus.
U stvari, prehladu uzrokuju virusi, najčešće rinovirusi. Prehladite se kada udišete kapljice koje je neko bolestan iskašljao ili iskihao u vazduh. Prehlada se također, može širiti kada bolesna osoba dodirne vas ili površinu (kao što je kvaka) koju ste dodirnuli, a zatim svoje oči ili usta.
Ovi virusi uzrokuju upalu membrana koje oblažu nos i grlo, što rezultira simptomima kao što su začepljen nos ili curenje iz nosa, grebanje, bol ili upaljeno grlo, kihanje ili kašalj.
Niže temperature vazduha su bolje okruženje za viruse. Postoje i neka istraživanja koja sugerišu da nedostatak sunca i vitamina D tokom zime također mogu igrati ulogu u oslabljenom imunološkom sistemu ili smanjenoj sposobnosti da se stvori zadovoljavajući odgovor na infekciju.
Rizici od znojne kose
Bakterije i gljivice dobro napreduju u toplim, vlažnim sredinama. Zato su gljivične infekcije (pelenski osip, svrab, atletsko stopalo) tako česte unutar nabora vašeg tijela. To su mjesta sa tendencijom nakupljanja znoja – koji je naravno i topao i vlažan.
Ako vam je kosa stalno mokra i topla, kao što je od znoja u toplijoj klimi i dođe u kontakt s mikroorganizmom, onda je vjerovatnoća da će doći do infekcije veća.