(VIDEO) Napravili su masku za mobitel od 'ljudske kože' - Bizarno, ali nosi važnu poruku...

maska za mobitel od 'ljudske kože', maska za mobitel/X

Osjećaj je kao da dodirujete pravu ljudsku kožu/X

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na tržištu je danas moguće pronaći hiljade različitih modela pametnih telefona i još mnogo više maski i futrola za te telefone. Međutim, maska koju su nedavno predstavili u Ujedinjenom Kraljevstvu zaista s pravom nosi titulu „jedinstvene“.

Naime, maska je napravljena od materijala koji izgleda, ponaša se i djeluje poput prave ljudske kože. Osmislio ju je istraživač i kreativni tehnolog Marc Teyssier, ne kao eksperiment, nego kao upozorenje svima koji se upravo spremaju na godišnji odmor.

Kako je sam Teyssier objasnio, maska za pametni telefon izrađena je od sintetičkog materijala koji u potpunosti imitira ljudsku kožu - čak do te mjere da može dobiti opekotine ako je dugo izložena UV zračenju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Za njenu proizvodnju korištena je kombinacija ručnog rada, 3D printanja i naprednih metoda obrade materijala, a sama „koža“ napravljena je od posebnih kompozita koji reaguju na UV zrake. To daje osjećaj da dodirujete pravu ljudsku kožu, koja reaguje na sunce baš kao i naša.

- Moj rad često spaja naše digitalne živote i dobrobit. Ovo je primjer kako se tehnologija može iskoristiti za promovisanje zdravlja i pozitivnih promjena u ponašanju. Naši telefoni su predmeti za koje ne očekujemo da se mijenjaju i reagiraju poput ljudi, naglasio je Teyssier.

„Skincase“, kako je nazvana, nastala je u saradnji s teleoperaterom O2 i uz podršku The British Skin Foundation kako bi se skrenula pažnja na štetno djelovanje sunčevih zraka i potrebu za odgovarajućom zaštitom.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako navode, čak 56 posto Britanaca provjerava svoj pametni telefon tri ili više puta tokom najtoplijeg dijela dana (od 11 do 15 sati), ali samo jedna od pet osoba u tom periodu ponovo nanese kremu za sunčanje, dok skoro 10 posto ispitanih uopće ne koristi zaštitni faktor, prenosi zimo

Stvaranjem „Skincasea“ željeli su pomoći korisnicima da osvijeste koliko brzo UV zrake mogu oštetiti njihovu kožu. Ranija istraživanja pokazala su da je dovoljno samo pet puta izgorjeti na suncu tokom života, pa da se rizik od melanoma udvostruči.