Liječnici upozoravaju: Ova svakodnevna navika može skratiti očekivani životni vijek

Stručnjaci preporučuju da ustajete svakih 30 minuta/Pexels
Mnogi na poslu čine pogrešku koja, prema riječima stručnjaka, dugoročno može ozbiljno narušiti zdravlje. Riječ je o pretjeranom sjedenju, fenomenu koji posebno pogađa ljude koji rade kancelarijske poslove. Prema istraživanju Workplace Insighta, čak 81 posto takvih radnika provede između četiri i devet sati dnevno sjedeći za radnim stolom.
– Sjedenje je postalo norma, a istraživanja pokazuju da je dugotrajno sjedenje povezano s ozbiljnim zdravstvenim rizicima. Među njima su srčane bolesti, pretilost, pa čak i neke vrste raka – upozorili su stručnjaci portala My Unbounded Life.
Prema San Diego Medical Centeru, ljudsko tijelo nije građeno za dugotrajno sjedenje.
– Tijelo najbolje funkcioniše kada veći dio dana provodimo stojeći ili u pokretu – navode stručnjaci te ističu da hodanje i stajanje potiču cirkulaciju, poboljšavaju probavu i omogućuju bolju razgradnju nutrijenata.
Promjene dnevne rutine
S druge strane, dugotrajno sjedenje opterećuje vrat i donji dio leđa, koji nisu prilagođeni da dugo nose težinu tijela u sjedećem položaju. Također, usporava se razgradnja masti i šećera, što može dovesti do metaboličkih problema. Nedovoljno kretanja može utjecati i na kvalitetu sna, jer tijelo ne dobiva dovoljno vremena za regeneraciju. Loš san, pak, dodatno smanjuje motivaciju za kretanje i doprinosi začaranom krugu.
Istraživanja su pokazala da sjedilački način života povećava rizik od pretilosti i metaboličkog sindroma, što uključuje povišen krvni pritisak, šećer u krvi, holesterol i tjelesnu masu.
Stručnjaci preporučuju da ustajete svakih 30 minuta, redovno se istežete i uključite kratke šetnje u svoju dnevnu rutinu.