Jesu li eterična ulja dovoljna protiv komaraca? Evo koja ih stvarno odbijaju, a koja ne

Eterična ulja pod testom protiv komaraca/Free Pik

Eterična ulja pod testom protiv komaraca/FreePik

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ljetni mjeseci sa sobom donose više vremena provedenog na otvorenom, ali i najezdu komaraca koji mogu itekako pokvariti uživanje u prirodi. U potrazi za prirodnijim rješenjima, mnogi posežu za eteričnim uljima kao alternativom klasičnim repelentima.

No, postavlja se pitanje mogu li eterična ulja doista učinkovito zaštititi od komaraca? Stručnjaci za suzbijanje štetnika objašnjavaju koja ulja doista djeluju, koliko dugo traju, te zašto ih ne bismo trebali koristiti kao jedinu liniju odbrane.

Mogu li eterična ulja odbiti komarce?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Neka eterična ulja mogu držati komarce podalje, ali učinkovitost  trajanje zaštite mogu varirati, objašnjava Trent Frazer, glavni entomolog i viši direktor za kontrolu kvalitete u kompaniji za suzbijanje štetnika Aptive. 

"Eterična ulja djeluju tako da prikrivaju mirise koji privlače komarce, poput ugljičnog diokisda i tjelesnih mirisa", kaže Frazer. "Međutim, prirodna ulja su halapljiva i brzo se razgrađuju, pa pružaju kratkotrajnu zaštitu, osim ako se ne kombiniraju sa stabilizatorima ili ne nanose češće."

Najbolja eterična ulja za upotrebu uključuju:

Limunski eukaliptus

Ovo je jedno od učinkovitijih ulja, prema Shannon Harlow-Ellis, ovlaštenoj entomologinji i voditeljici tehničkih usluga u kompaniji Mosquito Joe. Može odbijati komarce i do šest sati. Frazer dodaje kako je ulje limunskog eukaliptusa pokazalo učinkovitost usporedivu s nižim koncentracijama DEET-a.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Citronela

"Ulje citronele je klasičan izbor, ali obično traje oko sat vremena, osim ako se ne koristi u svijeći ili losionu", kaže Harlow-Ellis.

Lavanda

"Djelovanje lavande je blaže i traje oko 30 minuta do sat vremena", navodi Frazer.

Pepermint (menta)

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Slično lavandi, pepermint neće odbijati komarce duže od 30 minuta, kaže Frazer.

Što trebate znati prije upotrebe eteričnih ulja?

Kvaliteta može uveliko varirati, upozoravaju stručnjaci.

"Učinkovitost eteričnih ulja može značajno varirati ovisno o brendu", kaže Frazer. "Čimbenici poput izvora biljke, načina ekstrakcije, koncentracije i je li ulje čisto ili razrijeđeno, svi utječu na djelotvornost." 

Također, ulja brzo isparavaju, što znači da ih je potrebno često nanositi, pa nisu praktična za dugotrajniju zaštitu, osim ako niste vrlo redovni u ponovnom nanošenju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prilikom kupnje ulja, Frazer preporučuje provjeriti deklaraciju kako bi bila navedena botanička imena biljaka.

"Na primjer, ulje limunskog eukaliptusa treba imati oznaku Corymbia citriodora ili Eucalyptus citriodora", kaže. "To pomaže da znate koristite li ispravnu vrstu, jer uobičajeni nazivi mogu zavarati." 

Također, provjerite da ulje ne sadrži sintetske dodatke. Prije nego što ih nanesete na kožu, testirajte ulje zbog moguće osjetljivosti, jer neka ulja mogu izazvati iritacije ili alergijske reakcije, savjetuje Frazer. 

Prilikom nanošenja, počnite od glave prema dolje, stavite ulje na vrat, laktove, zapešća, iza koljena i gležnjeve, predlaže Harlow-Ellis. Za dodatnu zaštitu, Frazer predlaže da ulje nanesete i na rubove odjeće, šešira, obuće, vanjske opreme i mreža, piše Real Simple.

Iako eterična ulja mogu biti prirodno sredstvo za odbijanje komaraca, nisu dovoljna za potpunu zaštitu, upozoravaju stručnjaci.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Eterična ulja najbolje je koristiti kao dio šire strategije za kontrolu štetnika, a ne kao jedino rješenje, osobito u područjima s visokom aktivnošću komaraca ili rizikom od bolesti koje prenose komarci", zaključuje Frazer.