Izgorjeli ste na suncu? Ne radite ove greške – mogu pogoršati opekotine

Prva pomoć kod opekotina od sunca/Free Pik

Prva pomoć kod opekotina od sunca/FreePik

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ako vam koža lako izgori tokom toplih dana, vjerovatno posežete za hranjivom kremom ili uljem kako biste je oporavili.

Kokosovo ulje se inače savjetuje za hidriranje i njegu kože, a posebno zbog svojstva zadržavanja vlage važi za preparat koji ima vrlo dugotrajan efekat. Međutim, ne kada se stavi na "izgorjelu" kožu, tada će imati suprotno dejstvo.

Ulja, među kojima i kokosovo ulje, ne smiju se stavljati na kožu koja je izgorjela od sunca, jer će napraviti kontraefekat i samo će vam biti još gore.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ulje u normalnim uslovima služi da ne dozvoli vodi da napusti kožu, ali kada izgorimo i na pocrvenjelu kožu nanesemo ulje, ono će "zarobiti"vrelinu i upalni proces će biti još jači.

"Kad izgorimo na Suncu, koža ostaje vrela narednih nekoliko sati. Dok UV radijacija oštećuje ćelije, proširuju se krvni sudovi jer tijelo pokušava da popravi tu štetu.

Temperatura kože raste i jaka, akutna upalna reakcija se odvija u koži. Često je potrebno više sati, nekad i cijeli dan, da se temperatura vrati na normalu", kaže Ava Šabman, specijalistkinja dermatologije, piše Superžena.

"Dok taj proces traje, sve što ne dopušta koži da se ohladi samo će pogoršati temperaturu i simptome. Nanosite osvježavajuće preparate kao što je aloe vera, ili hladne vodene obloge, ali ulje ne stavljajte dok se koža ne ohladi u potpunosti. Tek kada je koža opet normalne temperature, masni preparati će moći da pomognu", rekla je ona.