Izbjegnite šok za tijelo: Uradite ovo prije izlaska iz klimatizirane prostorije na vrućinu

Najvažniji ljetni savjet/FreePik
Klima-uređaji u narednom će periodu raditi punom snagom, klima je mnogima spas kada su vani pasje vrućine. No, uvijek treba imati na umu da prijelaz iz klimatiziranog prostora na vanjske visoke temperature može biti pravi šok za organizam.
Stručnjaci savjetuju da prije izlaska iz prostora hlađenog klima-uređajem napravimo kratku "pauzu za aklimatizaciju" – i to tako da klimu povisimo za nekoliko stepeni ili je potpuno ugasimo barem pet do deset minuta prije izlaska. Naravno, to se ponajprije odnosi na klima-uređaje koje imamo kod kuće.
Zašto je to važno?
Tijelo se ne može trenutačno prilagoditi velikim temperaturnim razlikama. Ako iz prostora rashlađenog na 23 °C naglo izađemo na 35+ °C, dolazi do toplinskog stresa – što može uzrokovati glavobolju, vrtoglavicu, znojenje, a kod osjetljivijih i probleme s cirkulacijom.
Zlatno pravilo kaže da razlika između unutrašnje i vanjske temperature ne bi smjela biti veća od 7 do 8 stepeni. Dakle, ako je vani 35 °C, klimu je najbolje postaviti na oko 27–28 °C. Tako će tijelo imati vremena postepeno se prilagoditi i izbjeći nagli temperaturni šok.
Ova jednostavna navika – povišenje temperature klime prije izlaska iz kuće – može značajno doprinijeti boljem osjećaju, osobito u danima kada su razlike između klimatiziranih prostora i vrelih ulica drastične. Tijelo će vam na tome biti zahvalno, piše Zadovoljna.